Juni 1914.J Uit de practijk. Over het al of niet nuttige en noodzakelijke hiervan zijn de deskundigen het nog niet eens en ik vermeen, dat deze vraag tot nog toe onbeslist is. Ik heb zelf eenige jaren het San- dowsysteem beoefend en ook wel met resultaat, doch ik durf mij niet uit te spreken, of deze resultaten niet zouden ver kregen zijn zonder dit psychisch moment. Het valt niet te loochenen, dat de Duitsche gymnastiek ook op resultaten kan wijzen, terwijl men hierbij toch ge woonlijk meer denkt aan de oefening dan aan de spieren, die daarbij geoefend worden. Ik ben daarom van meening, dat de oefeningen toch wel resultaat kunnen hebben, al is men er niet met alle aandacht bij. Het lichaam is in elk geval gedurende langen tijd in beweging. ad b. Dit hangt samen met A. laatste alinea blz. 369. Voorgoed onderlegde instructeurs (aannemende, dat wij die hebben) lijkt mij dit geen groot bezwaar, ad c. Dat dit als een bezwaar aangevoerd wordt, is de schuld van de onvolledigheid van mijn artikel. Mijn bedoeling was niet om in den vervolge nooit anders dan 40 minuten lang vrije oefeningen te doen. Ik wil deze in hoofdzaak hebben en dan zoo nu en dan voor afwisseling en voor toepassing van het geleerde oefeningen aan de verschillende toestellen, die het Zweedsche stelsel ook kent, als daar zijnevenwichts- boom, polsspringen (hoog en ver), losspringen, loopoefeningen en touwen. Zeer aanbevelenswaard zou zijn, bij wijze van pionieroefening een hindernisbaan te laten vervaardigen en dan daarop ook te oefenen (wat de Heer Walraven ook aanbeveelt.) ad d. Alles wil geleerd zijn, dus ook bovengenoemde oefeningen. De eerste keeren gaat het natuurlijk niet goed, en kan men het schema niet in den bepaalden tijd afwerken. Langzamer hand zal dit echter wel komen. De Deensche propagandist Müller voor kamergymnastiek vordert o.a. slechts één kwartier voor zijne oefeningen (het bad tusschen de oefeningen in begrepen) De beginneling heeft echter meer dan het dubbele noodig, voor hij de vereischte routine heeft. ad e. Zie ad c. 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 68