Korte (Ilededeelingen. De kabinel5-u>i5seling in nerband mei den miliiairpolitieken toestand in 3apan. De Dal oan bet habinei-gamamoto. Reeds in een vorig opstel werd de verwachting uitgesproken, dat het kabinet-Yamamoto ten gevolge van het z. g. marineschandaal een harden strijd te voeren zou hebben om zich staande te houden. Het heeft dien strijd niet kunnen winnen, zoodat het den 24sten Maart zijn ontslag aan den Keizer verzocht. Uit het hieronder volgende overzicht moge blijken, dat in dit conflict partijbelang de hoofdzaak was en niet een streven tot vermindering van de lasten, welke het onderhouden van eene moderne zeemacht het Japansche volk oplegt. Het gebeurde was voor de oppositie een uiterst welkom middel om de regeering aan te vallen, hetgeen met de gewone Japansche heftigheid geschiedde. Echter scheen het hevige optreden der oppositie geen duurzaam succes te kunnen hebben, hoewel zij de groote persorganen der hoofdstad achter zich had. Immers, van de 381 zetels der kamer behoort de meerderheid, sterk 2c 5, tot de regeeringspartij, de Seiyukai, terwijl de oppositie, hoewel in hare aanvallen tegen de regeering eensgezind, in drie partijen verdeeld is, n.l. de Rikken Doshikai met 92, de Kokuminto met 40 en de Chuseikai met 39 stemmen; bovendien 5 leden buiten partijverband. Zoolang derhalve de Seiyukai de regeering trouw bleef, konden de aanvallen der oppositie wel veel onrust en sensatie veroorzaken, doch het kabinet- Yamamoto niet ten val brengen. De Seiyukai vertoonde niet de minste neiging om tegen de regeering partij te kiezen: eene motie van wantrouwen, door de oppositie ingediend, werd den lOden Februari met 205 tegen 164 stemmen verworpen. Op denzelfden dag hadden min of meer ernstige wanordelijkheden en rustverstoringen plaats als onmiddellijk gevolg van door de oppositie op touw gezette monsterbetoogingenzij werden echter op krachtige wijze onderdrukt. Hoewel dus volstrekt niet gezind om aan het drijven der op positie deel te nemen, begreep de Seiyukai, dat zij niet met de regeering door dik en dun heen draven kon, waar de onbeduidende belastingvermindering, in de ontwerp-begrooting in uitzicht gesteld, 577

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 79