Juni 1914 Deze le. oefening mag dus een goed schutter geen moeilijkheden baren en hieraan moet vlot de le maal voldaan worden. Een enkele opmerking nog over den tijdsduur van den looppas. Volgens R. I. I. heeft de man voor 50 M. looppas maar 23 sec. noodig en resten hem dus 7 sec. om op adem te komen. De mees ten zulien echter sneller loopen en dus weder volkomen tot rust zijn gekomen vóór het vuren aanvangt. 2e Oefening geweer. In verband met den langeren tijd (3 sec. per schot) heeft men hier geëischt, dat de schutter, zoowel met zijn S.h. als zijn S.b. blijft binnen ongeveer 3 maal de normale spreidingen. De horizontale as zou dus 3 X 0.28 0.84 Men de vertikale 3X0.35 1.05 M moe ten zijn. Daar deze oorlogsdoelen echter vooral beperking der breedtespreiding eischen, nam men die assen resp. 0.80 en 1.20 M. De vermoedelijke trefferverdeeling is dan 1 X I, 2X2, 1X3 en 1X4 of totaal 12; het waardeeringsgetal dientengevolge 12X 15 180. Voor toegeven op de juistheid ter wille van de snelheid is bij deze oefening geen plaats, daar hier de juistheidsschutter aan het werk gezet wordt. De 2e oefening is dus, vooral bij de veelal heerschende verkeerde opvatting der nieuwe methode, dat er maar steeds gejaagd moet wor den, verreweg de moeilijkste, omdat de juistheidseisch vrij zwaar is. Neemt men echter in acht, dat de man 3 maal mag schieten over de 2 oefeningen en dat de le oefening feitelijk geen moeilijk heden bevat, dan kan hij desnoods 2 maal de 2e oefening schieten en dan verschijnt de juistheidseisch in een veel gunstiger licht, omdat hij dan met 9 treffers van de 10 schoten zeker voldoet. Dit komt nu overeen, alsof men nog 2 kringen meer genomen had en als eisch gesteld was 10 treffers binnen kring 6. De geëischte spreiding is dus dan 4.5 maal de normale en nagenoeg gelijk aan wat. bij de le oefening geëischt werd, waar zij 4.8Xde normale is. Oefeningen karabijn. Hierover kunnen wij na het vorenstaande kort zijn. De spreidingen van de karabijn op 150 en 250 M zijn vrijwel gelijk aan die van het geweer op 200 en 300 M. Dientengevolge is de juistheidseisch dezelfde. Daar de gebogen grendelknop moeilijker is bij het her laden werd per 5 schoten 1 sec. meer tijd gegeven. In verband hiermede werden de waardeeringsgetallen resp. 32X29 928 en 16X12 192. Nu uit het bovenstaande blijkt, welke bedoeling heeft voorgezeten bij het samenstellen dezer oefeningen, n.l. in te gaan tegen het ver keerde jagen ten koste der juistheid, is het te hopen, dat allerwege in deze richting zal worden medegewerkt. Indien verder de C. Cn. het aantal deelnemers aan de proef nu niet al te zeer beperken, zal tevens een beeld worden verkregen van de schietvaardigheid van het beste deel der schutters. 586

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 88