van vreemde hegers. 3apan. Omtrent het door den man gedragen pioniergereedschap bij de infanterie, kan het volgende worden medegedeeld: Bij het dragen wordt de steel van het blad gescheiden en worden beide voorwerpen afzonderlijk tegen den ransel bevestigd. Steel en blad van de schop zijn door een touw verbonden, dat met één einde door een gat in den steel gestoken en aldaar met een knoop bevestigd is, echter zoodanig, dat het vrij door het gat heen gehaald kan worden. Het andere uiteinde is voorzien van een mousqueton-haak, welke in een gat in het blad gehaakt wordt. Het touw is lang genoeg om de schop en bandouillière te dragen, wan neer de ransel achtergelaten wordt. Het touw komt dan over den linkerschouder, de schop met steel vóór het lichaam, met het blad vóór het onderlijf. Op die wijze hoopt men tevens eenige dekking tegen de vijandelijke projectielen te krijgen. Echter is het blad niet dik genoeg om ook op de kleinere afstanden dekking te verschaf fen. De schop wordt bij het halt houden en liggen met het blad in den grond gestoken, om het hoofd van den tirailleur eenigszins te dekken. Bij het gebruik wordt de steel in den schoen van het blad gesto ken en daarin vastgeklemd. Het touw wordt om den steel gewikkeld en verzekert aldus de verbinding tusschen steel en blad. Uit eigen aanschouwing is mij bekend, dat men bij het graven geen last van losraken van den steel van het blad ondervindt. Geheele lengte van de schop0.76 M. Lengte van het blad, gerekend van het begin van den schoen tot de Punt0.27 M. Breedte van het blad0.22 M. Gewicht van de geheele schop1.65 K. G. De verbinding tusschen steel en pik wordt verzekerd, doordat het boveneinde van den steel iets dikker dan het gat in de pik wijd is, zoodat deze gedurende het gebruik niet van den steel kan afvliegen. Voor het gebruik wordt de steel met het dunnere handvat door het gat gestoken. Lengte van den steel0.52 M. Lengte van de pik0.37 M. Gewicht van het geheel1.146 K.G. Wapeningen pionieruitrusting. 595

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 97