XX XX XX Tactische oefening op de baart, 2e 5erie. Oplossing van oefening No. 4. In het verdedigingsbevel, opgenomen in de April-aflevering op bladzijde 394 moet in punt 3 a instede van „bevestiging" worden gelezen „beveiliging". Mij kwam ter oore dat tegen het woord „verdedigingsbevel" door velen bezwaar wordt gemaakt. Zij zouden het bevel willen noemen „bevel tot het inrichten van een stelling". Toegegeven moet worden, dat dit inderdaad aanbeveling had verdiend; „verdedigings bevel" lijkt veel op „gevechtsbevel" en voor het uitgeven van een „gevechtsbevel" werd de tijd nog niet rijp geacht. Het om 12.30 n.m. door majoor B verzonden bericht kan den Br. Ct. om 12.45 n.m. bereiken. Aangenomen mag worden, dat op dat uur het terrein behoorlijk is versterkt, dat in de vakken niet alleen de loopgraven voor de tirailleurlinie behoorlijk zijn gemaskeerd en afwachtingsdekkingen (met gemeenschapsloopgraven verbonden met de linie) zijn gemaakt, maar dat ook tijd gevonden is voor het uitzetten van afstanden in het voorterrein en het verbeteren van de communicatie achter de stelling, zoodat de opmarsch van de algemeene reserve naar de vakken en naar de Soedimampir op vlugge wijze is verzekerd, terwijl ten slotte kan worden aangenomen dat de vakken en de Soedimampir zoowel onderling als met den Br. Ct. telefonisch en optisch zijn verbonden. Behoudens de aanwezigheid van de tot dekking van de werk zaamheden in het voorterrein uitgeschoven afdeelingen is bij ontvangst van bovenbedoeld bericht van majoor B het front vóór de stelling vrij. Zoolang het nog dag is, is van af de Soedimampir en de hoogte bij Tjihampelas 2 het sawahterrein W. van de lijn Gadobangkong— paal 12 (op den weg van Gadobangkong naar het Zuiden) goed te overzien. Bovendien zal de commandant van Inf. XX zeer zeker in seingemeenschap staan met een bijvoorbeeld naar Tjimerang gedirigeerde staande patrouille. Op grond hiervan besluit de Br. Ct. tot het verkrijgen van meer gegevens betreffende 'svijands plannen zijn Cavalerie te zenden naar Tjoeroegagoeng om van daaruit te verkennen in een strook, gevormd door de lijnen Tjoeroegagoeng—Bab. Tjiandjoer 1 en Tjoe- 603

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 105