Juni 1914.] Boekaankondiging en beoordeeling. onafwijsbaren steun,- omdat versterking van den band Patria- Insulinde eene eerste voorwaarde voor het langdurig vreed zaam behoud van Insulinde is. Deze steun zal gewis spoediger noodig zijn, naarmate Insulinde grooter aandeel in de oorlogslasten wordt toegewezen. Europeesche oorlogen zullen over den overgang van Insulinde in Westersche handen beslissen; onze invloed daarop zal onbe duidend zijn. Ten opzichte van Oostersche handen komt de generaal tot het besluit, dat met een snelle politievloot, ten spoedigste aangeschaft en ter Zutphen-eilanden veilig gestationeerd, kan worden volstaan. Ten gevolge van de door hem voorgestelde beperkingen op het plan de Greve meent de generaal, dat ettelijke tientallen miilioenen guldens bespaard zullen worden, waardoor een practische dageraad voor Insulinde's defensie kan beginnen te gloren! Het leger zal uitgebreid, inplaats van verminderd moeten worden! Wordt de evolutie van de Inl. bevolking krachtig en doelmatig gesteund, dan zal haar reeds spoedig haar belang bij een nauweren band tusschen Patria en Insulinde duidelijk worden. Alsdan zal het oogenblik aangebroken zijn om door het instellen van een militie onder alle rassen een zoodanige versterking van onze weermiddelen te bereiken, dat wij met vertrouwen alle gebeur lijkheden der toekomst kunnen tegemoet zien! Hoewel de ideeën van Generaal Ermeling ongetwijfeld vele tegen standers zullen hebben, zijn zij nadere overweging zeker waard, bedoeld als zij zijn als een ernstige poging om bij te dragen tot het voortdurend welzijn van Insulinde. Red. Etal militaire de toutes les nations du monde Het komt meermalen voor, dat wij over een of ander vreemd leger wat wenschen te weten en dan is het voorliggende boekje een gemakkelijke en practische gids. Wanneer wij nagaan, wat er omtrent het Indische leger in vermeld is, dan zien wij, dat de opgaven niet geheel nauwkeurig zijn, hoewel voldoende om een overzicht te krijgen van onze weermacht. In dien zin zal de waarde van het boekje ook opgevat dienen te worden. Alphabetisch gerangschikt, zijn de meest verschillende landen met eenige weermacht in het boekje vertegenwoordigd. Algemeene aanteekeningen met betrekking tot het leger, eenige legerwetten, recruteering en organisatie zijn de voornaamste zaken die op overzichtelijke wijze vermeld worden. Het boekje is uitgegeven door de Librairie Militaire Berger-Levrault, Paris, Rue des Beaux Arts 5—7 en kost 1 fr. 25. 608

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 110