Juni 1914.] Korte Mededeelingen. nog moeten blijken, of de regeering den rijksdag in eene buitengewone zitting bijeenroepen zal om de noodige credieten te verkrijgen. Omtrent de levenskansen van het kabinet-Okuma kan nog niets stelligs worden medegedeeld. Wel steunt het op de oppositie in de kamer van algevaardigden, zoodat het waarschijnlijk de door de Seiyukai gevormde meerderheid tegen zich heeft, doch deze partij heeft door haar samengaan met het kabinet-Yamamoto veel van haar aanzien verloren, zoodat nieuwe verkiezingen na mogelijke ontbinding zeer zeker de regeeringspartij versterken zullen. A. De Sctierpscliuttersproef. Een onzer lezers schrijft ons: Bij het berekenen van de trefkans van de beide oefeningen voor de S. S. proef, kwam ik tot de conclusie, dat met de geweren, die wij thans hebben, een bokschutter, opgelegd schietende, slechts bij toeval net toegestaan totaal aantal punten niet zal overschrijden, dat behaald mag worden om aan de S. S. proef te voldoen, wanneer de maxi mum toegestane tijd gebruikt wordt. Naar aanleiding daarvan, zou ik de volgende vragen willen stellen wier beantwoording U misschien kunt geven, dan wel door een der' lezers van het Ind. Mil. Tijdschrift gegeven kan worden. lste Hoe is men aan de beide waardeeringsgetallen gekomen? 2de Heeft men om tot die getallen te komen de 50 spreidingen gebruikt? b Zoo ja, welke getallen heeft men dan genomen voor de nor male geweerspreidingen? 3de Is er bij het kiezen v/h mikpunt rekening mede gehouden, dat de geweren opnieuw zijn ingeschoten en thans zonder bajonet? 4de Zou het geen aanbeveling verdiend hebben, bij de opgave der S. S. proef tevens de verheffing op 200 en 30u M. op te ge ven? [Een vizierschot hebben wij thans ook niet] 5de Waarom is het mikpunt imperatief aangegeven? [Zie S 38 3e alinea S. V. S.] 6de' Waartoe dienen de toegestane proefschoten en op welke proef- schijf worden zij afgegeven? Het eerste gedeelte dezer vraag houdt natuurlijk verband met vraag 5. 7de Moet de atmospherische invloed voor den aanvang der oefe ning op iederen afstand ook bepaald worden? Zoo ja, op wel ke schijf? 8ste Met welk doel is bij de eerste oefening de verticale as v/d schijf kleiner genomen dan de horizontale as? Waar nu de S. S. proef voor de eerste maal reeds in Juli a. s. moet plaats hebben en wellicht ook anderen belang zullen stellen 582

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 84