Korte Mededeelinoen. [Juni 1914 Ten slotte nog een paar opmerkingen. De aanslagoefeningen op het touwtje zijn niet vervallen, omdat ze van ondergeschikt belang geacht werden, maar omdat ze tot zoo verschillende opvattingen betreffende de waardeering leiden. Uit het niet voorkomen der liggende houding mag geenszins de gevolgtrekking gemaakt worden, dat deze van minder belang geacht wordt. Bij de le oefening was, in verband met den voorafgaanden looppas, de knielende houding als vanzelf aangewezen en bij de 2e koos men de staande, omdat men dan zeker was, dat op alle schiet- terreinen de geheele schijf duidelijk te zien zou zijn De bedoeling om den man desgewenscht op verschillende dagen te laten schieten is, om hem, als bij de le. oefening al blijkt, dat hij dien dag minder gedisponeerd is, niet te dwingen dien dag nog meer te schieten. Waar het de vraag is, of de tertshorloges in Juli a.s. reeds bij de korpsen zullen zijn, zal men zich ditmaal nog met gewone horloges moeten behelpen. Redactie. Buifenlandsche Derlouen. Een onzer lezers schrijft ons: le. In de A. O. 1904,151 staat vermeld, dat voor een dienst van o a. 10 jaren in Nederlandsch-Indië verlof naar Europa kan worden verleend voor den tijd van één jaar. Wanneer begint nu die dienst in Nederl: Indië te tellen? Ik vermeen, dat, waar bij benoeming tot 2de Luitenant in Nederland ingevolge tarief la activiteitstractement wordt betaald van en met den datum van embarkement in Europa, ook de berekening van den diensttijd voor verlof vanaf dien datum moet aanvangen. (Bij terug gekeerde verlofgangers v/m den datum van debarkement in Ned: Indië). Van eene opvatting van het Departement kan in deze geen sprake zijn, de bepaling zal natuurlijk voor niet meer dan één enkele uitleg ging vatbaar zijn en niet aan het oordeel van wisselende chefs zijn overgelaten. 2e. Bij de laatste wijziging van de A. O. 1904/151 mag nu in een request van verlof de datum van ingang van dat verlof worden vermeld, zoodat men geruimen tijd te voren verlof kan aanvragen. Toch zal het veelvuldig voorkomen, dat belanghebbenden geen datum wenschen te noemen, omdat zij door het opgeven van een datum van ingang van het verlof een groot nadeel zullen hebben. B.v. Een officier Z te Tjimahi in garnizoen wil met Buitenlandsch verlof en heeft plaats besproken op een schip, dat op 5 Mei van de haven, waar Z zich ingevolge de bepalingen moet inschepen, naar Nederland zal vertrekken. 587

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 89