mm mm rËm Boekbeoordeling. Soldaten-deugden, door J. P. Schoemaker Een aardig boekje, dat bij het houden van theorie een goede handleiding zou zijn voor officieren en kader. Vermeldt de schrijver in zijn inleiding al „dat het niet aan elk onderofficier gegeven is, om op bevattelijke en onderhoudende wijze den jeugdigen soldaten de onderwerpen te verklaren, ieder, die onze Europeanen in Indië kent, zal er van overtuigd zijn, dat hier bijzonder veel tact vereischt moet worden, om onderwerpen als vaderlandsliefde, krijgstucht, het vaandel, kameraadschap, menschlievendheid en weerplichtsbesef op vruchtbare wijze te behandelen. Maar nuttig is het zeker, zoowel voor blank als bruin! Het boekje is niet in den handel, doch verkrijgbaar bij den schrijver te Nijmegen. „De üloolbasis en één en ander uil het Rapport der Staats» commissie coor de Derdediging uan lied.-Indië (oi canons colksbe5taan?) in een ander licht bekeken", door fl. can der Sluis, buitenant ter zee der 1ste klasse; Uitgegeuen bij C. de Boer 3r. te Beider 1914. Deze brochure, half en half toegezegd bij de discussies in Krijgs wetenschap naar aanleiding van de lezing van kolonel V. d. Belt, maakt het standpunt van den Schr. niet veel duidelijker. Werd in eene vorige aflevering van het 1. M. T. de houding van den Heer V. d. Weijden bij die discussies scherp afgekeurd, de Schr. der brochure heeft daarentegen eerst door diens rede vastheid van eigen standpunt verkregen. Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité schijnt verdiend Die verlossing van twijfel bij den Schr. geschiedde, doordat hij nu zekerheid verkreeg, dat invoering van militieplicht in Indië mogelijk is. Hoe bij den tegenwoordigen stand van het defensie- vraagstuk een dergelijk ondergeschikt punt iemands houding ten opzichte van het geheele vraagstuk kan bepalen, is mij een raadsel. Vandaar, dat de lezing van de ongeveer 80 blz. lange brochure mij niet veel wijzer heeft gemaakt omtrent den grondslag van 'schrijvers 713

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 101