Juli 1914.] Boekbeoordeeling. defensie-inzichten; tenzij als zoodanig moet worden genomen eene nagenoeg algeheele negatie van de financiëele zijde van het vraag stuk. De Schr. maakt het zich daardoor wel gemakkelijk; indien geld overvloedig ter beschikking van defensie-maatregelen staat, is het geene kunst een prachtig stelsel te bedenken; we bouwen dan eene sterke vloot, meerdere goed ingerichte en versterkte vlootbases en voeren daarbij de sterkte van het landleger op tot voor ons, Indische officieren, duizelingwekkende getallen. Ik zeg niet. dat de Schr. zóó ver gaat, maar, waar hij zich op financieel gebied slechts weinig beperkt, gaat hij toch een heel eind in de geschet ste richting. En daaraan hebben we, praktisch genomen, niet veel. De moeilijkheid ligt juist in het ontwerpen van het de meeste waar borgen biedend defensie-stelsel, zonder overdreven, onmogelijk te bevredigen eischen aan de geldmiddelen te stellen. Hier komt nog bij, dat de grootte der financiëele opofferingen, waartoe het Rijk in staat zal zijn, niet vaststaat. Heeft de defensie lange jaren onder een algemeen verspreid gevoel van financiëele onmacht geleden, de Staats commissie heeft, door aan te nemen, dat Nederland met Indië in staat is tot veel grooter geldelijke bijdragen voor de defensie dan algemeen aangenomen werd, bij sommigen, naar het schijnt, de neiging aange moedigd om zich heelemaal niet door financiëele overwegingen te laten binden, en dit, hoewel nog lang niet vaststaat, dat de door de S. C. bedoelde uitgaven inderdaad gedragen kunnen worden. Het is verklaarbaar, dat juist in de Marine, die meer nog dan het Leger geleden heeft onder de absolute onvoldoendheid van de ter beschikking gestelde middelen, de voorstellen van de S. C. in de eerste plaats gevoeld zijn als eene bevrijding van den band, die elke rationeele poging tot verbetering onmogelijk maakte en die de besten onder de jongeren ten slotte voerde tot het expediënt: torpedo-vloot. Maar, om nu heelemaal uit den geldelijken band te springen en eischen te stellen, als de Schr. op blz. 11 e.v. der brochure doet, mag wellicht verklaarbaar zijn, maar daarom voor het verkrijgen van een practisch uitvoerbaar stelsel nog niet aanbevelenswaard. Die eischen zijn: le. a. Groote uitbreiding van het leger door invoering van mili tieplicht in de Preanger, op Bali, Lombok en Madoera; b. Het inrichten van een vlootbasis bij de Zutfeneilanden, met wat daarbij behoort; c. Het in eens op stapel zetten van een vloot van beteekenis en het voorbereiden van de bemanning ervan. 2e. Na uitvoering der voorgaande maatregelen: Forten ter bestrijking van Westgat en reede van Soerabaja, van Straat Bali, voortzetting van de leger-uitbreiding en inrichten van torpedo-steunpunten; 3e. Als volgende maatregelen Inrichten en versterken van Straat Banka als torpedo-steunpunt, 714

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 102