Infanterie opleiding. [Juli 1914. Voor het waarom daarvan eene anecdote, die ik vond in het reeds meergenoemde werkje van Hoppenstedt: Sind wir kriegsfertig, onder het motto: Die Macht der Friedensgewohnheit. „Eine kleine Episode aus dem Feldzuge 1870/71 fallt mir hierbei „ein. Das 91e Regiment tröpfelt arg zerzaust nach schwerem Wald- „gefecht aus den Tronviller Büschen heraus und erhalt den Befehl, „nunmehr das Dorf Tronville zu behaupten. Da spricht ein Bataillons- „kommandeur die denkwürdigen Worte: „In Wirklichkeit würden „wir diesen Ort zur Verteidigung einrichten." War es im Ernst ge- „sagt, wie mein Gewahrsmann, der Ohrenzeuge, mir versichert, war ,,'s Spott, weil in Wahrheit nichts geschah, jedenfallsenz." Commentaar is dunkt me overbodig. Si non evero, e ben trovato. Ik voeg daarbij eene ervaring van een kaderschoolexamen. Een der meest aanbevolen aspiranten werd bij het examen in velddienst op post gezet, en hem gezegd, dat op eenigen afstand twee ruiters in de richting van zijn post naderden. De man beweerde en hield stijf en strak vol, dat hij tegelijk zich dekte, bleef waarnemen, vuurde, en naar de wacht ging om te berichten. Hij gaf er zich geen re kenschap van, dat deze handelingen onvereenigbaar waren. Eerst toen men hem zijn mond liet houden en gelastte te doen, wat hij beweerde, drong het tot hem door, dat het onmogelijk was, dat hij niet tegelijk kon waarnemen en naar de wacht gaan. Door het laten uitvoeren zal de man dus gedwongen worden uit de mogelijke handelingen te kiezen: de eerste stap tot verstands werkzaamheid. Een enkel voorbeeld van de wijze, waarop dit onderwijs zou kun nen gegeven worden. Men kan in dit opzicht bijna oneindig vari- eeren, en wil ik dan ook niet beweren, dat deze opgaven precies juist zijn, evenmin als ik zou willen volhouden, dat de aangegeven oplossingen onverbeterlijk zijn. Zij zijn gemaakt in navolging van Hoppenstedt's Taktisches Handbuch, waar meerdere van die soort zijn uitgewerkt. Voorbeeld I. Een dubbelpost van een veldwacht. Twee man worden op dubbelpost geplaatst en hun volledige instructies verstrekt. Ook al wordt geen veldwacht of nevenpost uitgezet, mag dit m. i. nimmer verzuimd worden. Daarna worden den man de volgende mededeelingen gedaan. Bij 623

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 11