Tactisch gebruik van Mitrailleurs. [luli 1914. Met 't oog op onze Indische terreinen en toestanden behoeft men bij ons dan ook nooit te verlangen naar een andere vervoerswijze. Dit a governo van hen, die aan 't Indische leger één of meer rijdende mitraiileurafdeelingen wenschen toegevoegd te zien in de hand van den Legercommandant. Niet te ontkennen valt, dat een dusdanige bereden afdeeling zich naar de inzichten van den Legercomdt. snel langs gebaande wegen zoude kunnen verplaatsen in de noodig geachte richtingen op het terrein van actie, maar nu de vraag of die afdeeling ter bestemder plaatse aangekomen, ook gebruikt zal kunnen worden daar in 't terrein, waar zij noodig is en te betwijfelen valt dan of dit dan wel steeds mogelijk zal zijn. Thans nog een enkel woord betreffende de door ons gebezigde, door menigeen meermalen gehoonde inheemsche draagpaardjes. Over de questie of een inh. of een uith. draagpaard zich in moeilijk terrein beter houdt, kan geen verschil van opinie zijn. Wijders vergete men niet, dat zooveel mogelijk gedekt in stelling komen voor den Mitr. een levensquestie is en iedereen zal toe willen geven, dat een inh. draagpaardje zich makkelijker en meer ongezien door 't terrein kan bewegen dan de Austr. draagpaarden. Bovendien deze zijn onnoodig, want de lasten zijn bij een Mitr. comp.alhoewel zwaar voor de munitie-dieren—zoodanig, dat met een inh. draagpaard volstaan kan worden. Een Austr. draagpaard zou zeker wel 2X zooveel kunnen dragen, maar beter 2 kleinere paarden, ook al voor 't geval van gewond en onbruikbaar worden—dan 1 groot paard met dubbele vracht, dat in 't terrein duidelijker opvalt. Beroepen verschillende schrijvers zich in zake hunne inzichten om trent 't tactisch gebruik van Mitr.s op voorbeelden uit den Russ. Jap. oorlog, men vergete daarbij niet dat de ervaring uit dien oorlog gebaseerd is op een meestal defensief der Russen en een offensief der Japanners tegen meestal van te voren ingerichte stellingen. Wat betreft de moeilijkheid om vaste beginselen voor te schrijven omtrent 't tactisch gebruik van Mitrs., zoo leze men o. m.'t artikel: „Japanische Ansichten über die Verwendung von Machinegewehren" voorkomende in Streffleurs 1911 No. 7 m. i. blijkt zulks ook uit onze G(evechts) H(andleiding) punt 61a (5) en 119. Alvorens over te gaan tot de bespreking van't gebruik van Mitrs. in verschillende omstandigheden, eerst eenige punten die voorop ge steld dienen te worden en wel: 627

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 15