Juli 1914.] Tactisch gebruik van Mitrailleurs. II punt 53 (3), tenminste als men aanneemt, dat de vijand niet nalatig zal zijn door een slordigen of slappen tactischen verkennings- en beveiligingsdienst. Houdt men in 't oog, dat onze organisatie geen Inf. (z. g. korps-) Mitrs kent en de Mitr. Compn. gecreëerd zijn om den commandanten onzer brigades de beschikking te geven over eene aanzienlijke vuur kracht in meer compacten vorm, een vuurkracht, die zij niet reeds bij het gevecht der voorhoede, dat hun pas de noodige gegevens moet leveren, zullen inzetten, dan geloof ik dat wij niet dan in hoogst noodige en zeer gunstige gevallen zullen moeten overgaan tot indee ling van Mitrs bij de voorhoede en wel omdat: le. de werkkring van die Mitrs slechts van tijdelijken aard zal zijn. In alle buitenlandsche tijdschriften is men 't er over eens, dat Mitrs, die bij de voorhoede hun taak hebben volvoerd of geen doelen en gelegenheid meer hebben (hoe kan men dat van te voren voorzien?) uit de gevechtslinie moeten worden teruggehaald en bewaard voor later gunstiger momenten. Zooals de schrijver van: Mitrs d' Infanterie, Essai d'emploie tactique in de Sciences mil. nos 140 en 141 van 1913 m. i. terecht opmerkt, stamt dit inzicht vermoedelijk uit den tijd, dat de verschillende legers nog niet voldoende Mitrs hadden voor hunne gevechtseenheden. Deze om standigheid is dus voor onze Indische brigades een reden te meer om geen Mitrs bij de voorhoede in te deelen. Het terugnemen van deze Mitrs. zou een moordend vuur tot hen kunnen trekken, terwijl 't bovendien een treurige moreele indruk zou maken niet alleen op de troepen, die zich nabij de Mitrs tot 't gevecht ontwikkelden, maar ook op hun eigen bediening. Boven dien is elke achterwaartsche beweging bij een in gevecht zijnde linie beslist uit den booze te achtenvoor de Mitrs is hierop geen uitzondering, en juist de Mitrs moeten moreel steun verleenen aan de Inf. der voorhoede en dan zou men dien moreelen steun juist wegnemen. 2e. het vasthouden van steunpunten zal m. i.— nu onze Cavie. met Madsen geweren wordt uitgerust beter opgedragen kunnen worden aan de voorhoede Cavie. 3e. de Brigade Comdt van zijne slechts 3 sectiën tellende Mitr. Comp. al direct minslens >/3 deel uit de hand zou geven met heel veel kans (zie boven) dat deel later niet meer tot zijne beschikking 630

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18