Tactisch gebruik van Mitrailleurs. [Juli 1914. diging alléén geen heil te verwachten is tegenover een energieken aanvaller en men alleen uitkomsten verwachten kan van een of fensief defensief. Is men n. 1. verdediger, dan zal men trachten den vijand eerst zijn hoofd te pletter te doen loopen tegen de stelling, daarbij hem zware verliezen toebrengende (hiertoe leenen zich de Mitrs), om vervolgens over te gaan tot het toebrengen van een of fensieven stoot. In dit verband beschouwd, zal 't aanbeveling verdienen zooveel mogelijk Mitrs. in voorste linie te plaatsen om daardoor meer Inf. beschikbaar te krijgen voor 't offensief, waarbij echter ook gerekend dient te worden op toevoeging van Mitrs, (ad b punt 65 R. E. M. II) daar 't mogelijk kan zijn, dat de tegenaanval niet ondersteund kan worden door de Mitrs. der voorste linie. Waar 't Ind. Leger nog geen Inf. (z.g. korps-) Mitrs. kent en per brigade slechts over 1 Mitr. Comp. beschikt kan wórden, zal 't aan te bevelen zijn om hoogstens 1 sectie te bestemmen voor directe indeeling (tegenover toegangswegen, défilés, c.a) en de rest in reserve te houden (punt 66 (2) R. E. M. II) voor: le. aanvulling of versterking van die gedeelten, waarvoor dit gedurende den loop van het gevecht noodig mocht blijken; 2e. een bedreigd punt ter hulp te snellen 3e. een omtrekking tegen te gaan; 4e. een plaatselijken- of den hoofdaanval af te wijzen; 5e. een tegenaanval te ondersteunen; enz. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat men in de linie op meerdere plaatsen, die daarvoor in aanmerking komen, vuurstellingen kan maken om die naar behoefte te bezetten en weer te verlaten (zie punt 67 (2) en 68 (2) R. E. M. II.) Een voorbeeld van directe indeeling van alle Mitrs. in de voorste linie geeft de Russ. Jap. oorlog in 't gevecht bij een dorpje Koshiks op 4—2—'05 waarop een nachtelijke aanval verwacht kon worden. Daar had 't natuurlijk geen zin om Mitrs. in reserve te houden en de algeheele indeeling bij de verdedigende linie en op gewichtige punten der stelling had daar dan ook 't resultaat, dat de nachtelijke aanval bloedig werd afgeslagen. Moet men een betrekkelijk breed front verdedigen en heeft men de beschikking over weinig Mitrs. (zooals met ons 't geval is), dan 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27