De Invloed van het terrein op de Ind. oorlogvoering. [Juli 1914 uit dat oogpunt mag wel eens afzonderlijk op de waarde van dezen factor worden gewezen. Het volgende beoogt niets anders dan eene inleiding tot nadere studie, opdat een ieder zich eene meening vestige, van de allerhoog ste waarde bij een toekomstig optreden. In de eerste plaats mogen we vaststellen, dat het karakter van onze Indische terreinen is: bedekt en geaccidenteerd. Nemen we, om de gedachten te bepalen, de kaart van Java voor ons, dan is de hoofdtrek een cultuurgebied van rijstvelden, waarin de kampongs als zoovele eilanden verspreid liggen en wel in zooda- nigen onderlingen samenhang, dat het mogelijk is, gedekt van den eenen hoek van het kaartblad naar den anderen te komen. Die sawah's zijn terrassen van afwisselend hoogteverschil, soms van enkele c. Ms, ook wel van meerdere d. Ms. Het zijn plateau's, die in de hoogterichting zelden grootere diepte hebben dan de lengte van den sprong van eene tirailleurlinie en die dan door de scheidingsdijkjes, „galangans", telkens gedekte opstellingsplaatsen voor schutters bieden. Hoewel in den drogen tijd, als ze begaanbaar zijn, behoorende tot het open terrein, bieden zij voor een aanvaller in opwaartsche richting juist wat hij hebben moet; schootsveld en dekking. In tegenstelling dus met de leer, dat hoogtestellingen voordeelig zijn voor den verdediger, zal deze zich hier ernstig moeten afvragen, als hij voor het front sawah's heeft, of hij van aanleuning aan open terrein mag spreken. En toch heeft hij, die zijn tegenpartij met vuur wil bewerken, schootsveld noodig. Maar wat geven schootsvelden als de beschre vene, zoodra de hoogteverschillen bijv. een 20 cM worden en de galangans al gauw dijkjes zijn van J4M breedte? Groote aaneengesloten sawah-strooken zijn er wel, maar niet in den zin van groote schootsvelden, waar 3 a 4 liefst een 6 KM kan gehaald worden. 20C0 M is al veel, doch de gevallen zijn te over, dat het inleidende gevecht pas op 1000 M en nog minder kan ge opend worden, waarbij de artillerie als het meevalt, wel eens iets achterwaarts een stelling vindt, maar toch als regel dicht bij de Infanterie moet blijven. Wij hebben niet de velden en de terreinen, waarop de theorie van de groote gevechten en slagen zijn gebouwdhet is heel wat 645

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 33