De invloed van het terrein op de Ind. oorlogvoering. [Juli 1914. stelselmatig optreden van kleine gevechtseenheden. Welke tegenpartij, die hier zou kunnen komen, we ons ook voor stellen, hij zal even vreemd opzien tegen alles als wij het hebben gedaan bij den aanvang van ons agressief optreden over den geheelen archipel. Hij mag geleid worden door gidsen of spionnen, het doet alles niets af aan het feit, dat hij het terrein en de oorlogvoering in dit terrein nog moet leeren. Gedurende dien tijd hebben wij de meeste kansen, mitswe het terrein als onzen bondgenoot hebben leeren waardeeren en ons hebben los gemaakt van Europeesche begrippen, overgeplant zonder meer in deze streken. Ons terrein dwingt tot oplossing, geeft weinig overzicht welnu, dan moeten we ons oefenen in oplossen en daar het beste uit halen, wat er uit te halen valt. Het gaat er mede als met de „homopathische oefeningsmethode". Velen uwer herinneren zich nog wel de stellingen van denRussischen Generaal Dragomiroff. Zoo als alles hier kort duurt, heeft ook zijne methode slechts een zeer korten tijd de aandacht getrokken en een weinig navolging gevonden. Toch zat er iets frisch, iets animeerends in en de resultaten waren schitterend, want de geest werd wakker gehouden, omdat elke gedachte aan sleur gebannen was. Welnu, die leerde ook de kunstmatige wanorde, om daaruit de mannen te gewennen zich spoedig te ordenen. Bij den aanval bijvoor beeld het zóó zien te leiden, dat de groepen flink door elkaar waren en dan een plotselinge tegenaanval er door heen, om de kerels te gewennen zich te beheerschen en den kop niet te verliezen. Op dezelfde wijze zal de lagere bevelvoering ook kunnen leeren, om afzonderlijk ageerend „au moment suprème" daar te wezen, waar het moet en samen te werken met alle gevechtsgroepen, die voor de bereiking van het doel zijn aangewezen. Ter verduidelijking het volgende: Laat ons in klein verband eens een bataljon beschouwen, dat in opdracht heeft verrassend op te treden tegen een object A, dan kunnen we op de gewone wijze dat bataljon in marschcolonne zetten en naar dat object gaan om daar gekomen en de compagnieën uitschuivende het object aan te vallen, doch dan hebben we tien tegen een de volgende kansen: 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 39