bij de hand is, of eene andere terreinhindernis, waarvan het over trekken den vijand zooveel oponthoud geeft, dat onze troep een goeden voorsprong krijgt. De Inlandsche vijand heeft ons alweer bewezen, hoe bij gebruik van oordeelkundige vormen en het terrein in zijn groote verschei denheid, het mogelijk is in een oogenblik weg te zijn. Op het oogenblik zijn we nog te ongeschikt voor zoo iets. „Wir fehlen noch die Formen, um in solchen Fallen die letzten Schützen rasch im Gelande verschwinden zu lassen, das Verfolgungsfeuer unwirksam zu machen", zegt E. Kabisch in eene studie over vóór stellingen en vooruitgeschoven troepen. Het past zoo juist in ons betoog: soepele kleine vormen, waarmede we snel kunnen te voorschijn komen en ook weer snel verdwijnen; niet klevende aan elkaar, geen kluwen vormen, niet allemaal door hetzelfde gaatje in een pagger of over eenzelfde plankje over een parit, maar als muizen langs verschillende gangen terug om zich dan weer te vereenigen. Ongemerkt zijn we op de waarde der verdediging gekomen, en dan ontbreekt al het voornaamste, het groote schootsveld, dat de werking onzer vuurwapenen tot volle recht doet komen. Tijd is wel hier en daar te winnen, en dan helpt ook weer het terrein ons om tot een tegenaanval over te gaan. Maar dan moet een andere geest vaardig worden, die het woord „stelling nemen" verbant. Er kunnen heel wat redenen gezocht worden, om het ingewortelde „stelling nemen" te verklaren Het zijn deels de Nederlandsche voor schriften, deels het gevoel van numerieke minderheid, dat daartoe bijdraagt. Hoeveel van onze onderstellingen bevatten niet eene partij, die stelling heeft genomen en eene partij die aanvalt. Vele bladzijden zijn aan het voorafberaamd gevecht gewijd en toch is het terrein daarvoor niet gunstig. Hoogst zelden komt het bij oefeningen tot een tegenaanval en toch zullen we het daarvan moeten hebben, als we besluiten een verdedigend gevecht in een gunstig terreingedeelte aan te gaan. Want eenvoudig afwachten staat gelijk met vernietiging. Uit een oogpunt van terreinwaarde is deze vorm ook voor Indië de aangewezen vorm van defensief, ware het niet om andere over wegingen ook, die we hier buiten beschouwing zullen laten. Maar 656 Juli 1914.] De INVLOED VAN HET TERREIN OP DE IND. OORLOGVOERING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 44