Juli 1914.] Over stellingnemen en Granaatkartetsvuur. afd. en den commandant G. T. de noodige orders heeft gegeven, met behulp van den stelling-wachtmeester nauwkeurig de plaats van de stukken na, in verband met den minimum afstand waarop vuur moet worden gebracht (1), let op de hulp-richtpunten, die van die plaatsen kunnen worden gezien en begeeft zich zoo snel mogelijk naar de plaats van den batterij-commandant, terwijl de stelling-wachtmeester den afstand van het le stuk tot den batterij commandant zoo noodig bepaalt (afpassen of meten met kijker met duizendste verdeeling). Ondertusschen heeft de 2e trompetter op aanwijzing van den batterij-commandant zijn telefoon en element bij de batterijstelling neergezet, waarna de beide trompetters den kabel uitrijden naar de standplaats van den batterij-commandant en post bij dien com mandant worden. Door den oudsten S. Cdt. wordt zorg gedragen, dat tijdig telefonisten als post batterij worden aangewezen. De inl. verkenner legt zijn telefoon element en richtvlak (2) neer bij den batterij-commandant en doet verder dienst als ordon nans of verkenner. De batterij-commandant bepaalt de eerste gegevens voor de richting, geeft die aan den stelling-wachtmeester op, die ze noteert, en bovendien van den batterij-commandant de orders ontvangt van de wijze, waarop de stelling moet worden ingenomen. De stelling-wacht meester rijdt naar het punt, waarheen de commandant Pion. Afd. de batterij moet brengen en zorgt verder voor een juiste wijze van in stelling komen en voor de eerste richting. Ten einde zekerheid te hebben, dat de verbinding van den batterij commandant met de batterij niet wordt verbroken, verdient het aanbeveling voor optische seingemeenschap te zorgen, als reserve voor de telefoon. Seinen volgens het Morse systeem is niet doelmatig gebleken, daar het te lang duurt en vergissingen zeer vaak voorkomen. Beter is waarschijnlijk het systeem, dat volgens de laatste Artilleris- tische Monatsheften in Duitschland in beproeving is en waarbij gewone letters in de lucht worden geschreven. Hierbij kan gebruik 1) Indien dit al niet door den afdeelings commandant (verkenner) is geschied. 2) Als regel geldt, dat het richtvlak, nat de inl. verkenners van den B. Cdt. bij zich heeft, het eerst wordt gebruikt. Het richtvlak van den stelling-wachtmeester dient als reserve of bij kompasrichting in de batterij. 666

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 54