Over stellingnemen en Granaatkartetsvuur. [Juli 1914. worden gemaakt van verdeelbare stokken, die op de draagrakken, dan wel aan de zadels van de verkenners worden medegevoerd en van eene metalen schijf, die gedeeltelijk rood en wit is geverfd. Vergissingen moeten hierbij zoo goed als uitgesloten zijn, snelheid van seinen is verzekerd, alleen zou moeten worden nagegaan, wat de maximum afstand is, waarop deze seingemeenschap nog voldoende werkt; in ieder geval zou ze op niet te groote afstanden b.v. bene den de 700 a 800 M. zeker goede diensten kunnen bewijzen. In de eerste plaats is het dan echter noodig de letters en de cijfers zoo eenvoudig mogelijk te maken, zonder krullen e. d. en zal voor enkele letters, die minder gemakkelijk in één lijn te schrijven zijn, zooals de F, een teeken b.v. moeten worden afgesproken. Alleen die letters komen in aanmerking, die voor de vuurleiding noodig zijn. Wordt het personeel van de batterij bij het stellingnemen op de voren aangegeven wijze geoefend, dan zal voorzeker dat stellingnemen een minimum tijd kosten en kan men van een goeden gang van zaken vrij wel verzekerd zijn, daar een ieder reeds ongeveer van te voren weet, wat hem zal worden opgedragen. Bij gevallen afwijkend van voren bedoeld schema wijst het zich vanzelf hoe te handelen. Moet bv. telefonische verbinding van den batterij-commandant met den afdeelings-commandant worden tot stand gebracht, dan rijden de trompetters van de standplaats B. Cdt naar die van den A. Cdt den kabel uit, maar nemen in dit geval 1 telefoon en 1 element mee en blijven post A. Cdt. Zijn telefonische verbindingen in het geheel niet noodig, dan wordt het telefoon materieel, zoodra de stukken in stelling komen, weer afgegeven en zijn de trompetters als ordonnans en voor kleine verkenningen beschikbaar. Ook de commandant van de pionier-afdeeling zal als de batterij in stelling staat eventueele afmarschwegen of het uitzicht van nabij gelegen hoogten kunnen verkennen. Voor speciale vuurwaarnemers of verkenningen op grooten afstand van de batterijstelling zal het beter zijn, dat patrouilles, die aan den Afdeelings-Commandant zijn toegevoegd, worden aangewezen. Ten slotte is het van belang na te gaan, wat ter bespoediging van de vuuropening kan worden verricht als de opstellingsplaats van den batterij-commandant zich zeer ver van de batterij bevindt, en men kan verwachten, dat de batterij reeds lang in stelling zal staan, voordat de verbinding met den batterij-commandant is tot stand gebracht en deze de eerste gegevens voor de richting heeft 667

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 55