Over stellingnemen en Granaatkartetsvuur. [Juli 1914. springhoogten voor gekromde banen i. c. voor de groote afstanden van ons veldkanon. Uit de kolom gewenschte S. H. van de nieuwe schootstafel voor 12 cM. Hw. A. blijkt, dat reeds in beginsel de groote springhoogte voor krombaanvuur werd aangenomen, de daarin voorkomende getallen toch zijn aanzienlijk grooter dan die, voor komende in de vroegere schootstafels. Om dezelfde reden is het noodig bij de kromme banen van het vlakbaangeschut (dus de groote afstanden) rekening te hou den 'met het toenemen van de S.H. 3°/oo voor alle afstanden is beslist foutief, we gelooven zelfs naar aanleiding van vroegere berekeningen, die evenwel nog niet geheel juist waren, daar o.a. de tophoek van den verspreidingskegel toen nog niet bekend was, dat een S. H. van ruim 6 °/0o op 6 K. M. niet te hoog zal zijn. Hierbij komt het voordeel van meerdere werking in de diepte, wat vooral van belang is op de groote afstanden, waar de spreiding groot is en het inschieten moeilijker, terwijl het aantal te verwachten aan slagen (schoten zonder uitwerking) vermindert. 4e. Op blz 74 levert de generaal Rohne het bewijs van de onhoud baarheid van de bewering, dat de gestrekenheid van de baan slechts een nevenbelang is. In verband met de keuze van het berggeschut is het gewenscht ook hier de aandacht op te vestigen, opdat worde vastgehouden aan gestrekte banen, dus maximum aanvangssnelheid en tevens maximum belasting op de dwarsdoorsnede. Om vuur te kunnen brengen achter dekkingen, of om doode hoeken te vermin deren zijn houwitsers noodig, maar is het ongewenscht zijn toevlucht te nemen tot een kanon van minder ballistisch vermogen, zoodat de uitwerking zoowel tegen levende doelen als tegen vijandelijke batterijen zal moeten verminderen, zonder dat het doel, beter vuur te kunnen brengen in geaccidenteerd terrein, er mede wordt bereikt. Mocht de groote Vo. in verband met kaliber en projectielgewicht niet behouden kunnen worden, in verband met de andere eischen, aan het berggeschut te stellen, dan moet, zonder de Vo. te verklei nen tot kalibervermindering worden overgegaan, waarbij de belasting op de dwarsdoorsnede behouden moet blijven. H. L. Maurer. Ie luitenant der artillerie. 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 59