Opmerkingen naar aanleiding van de critiek der Heeren: A. Meijroos en W. E. Asbeek Brusse, kapiteins der Inf'e O. I. L. in de Februari-aflevering van het I. M. T. [Juli 1914. kogel kan nooit over eene grootere lengte dien invloed ondervinden, dan de afstand bedraagt van het getrokken gedeelte van den loop? In dit gedeelte heb ik mij verkeerd uitgedrukt. Mijne bedoeling was om te zeggen, inplaats van „langeren afstand" of „grootere lengte", „korteren tijd". De conclusie waartoe ik kwam (en S. trouwens ook) blijft echter dezelfde, n. 1. dat bij het vuren met de bajonet op,uit dat oogpunt beschouwd—, het schot hooger en niet lager zou vallen. In die richting moeten wij dus de verklaring der zgn. bajonet afwijking niet zoeken. Wat toch is het geval? De versnelling van het geweer in achterwaartsche richting is geringer bij het voeren met bajonet op, dan zonder bajonet op. Tengevolge daarvan is de versnelling van den kogel juist grooter en dus ook de Vo grooter. Doordat n. 1. de versnelling van het geweer in achterwaartsche richting geringer is, zullen ook de gasvolumen achter den bodem van den kogel minder snel in grootte toenemen en als gevolg daarvan zal de gasdruk op den achterwand van den kogel een hoogeren gemiddelden druk aanwijzen, waardoor de voortstuwende kracht van den kogel eveneens aangroeit. De curve door S. bedoeld zal sneller, sterker stijgen, meer den geschetsten ideaaltoestand naderen en als gevolg hiervan een groo tere Vo veroorzaken. Volgens het dimensie-systeem in het C. G. S.-stelsel, waarbij van iedere natuurkundige grootheid, hetzij lengte, kracht, massa, ver snelling enz. een vaste formule werd opgesteld, afgezien van de getallenwaarde, kan men b. v. de versnelling voorstellen door L.T.-2 en kracht door: L. M. T.-2, waarin L =lengte, M.=massa, T— tijd. Wordt nu de kracht, als boven aangetoond, door een of andere oorzaak grooter, in casu, onafhankelijk van de lengte L. (van het getrokken gedeelte) en van de massa M. (van den kogel), dan moet wegens behoud der homogeniteit der grondformule, noodzakelijk de tijd geringer worden, aangezien deze met negatieve exponent paraisseert. Dit komt dus op hetzelfde neer, alsof de versnelling grooter werd. 675

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 63