Opmerkingen naar aanleiding van de critiek der Heeren: A. Meijroos en W. E. Asbeek Brusse, Kapiteins der Infie O. i. l. IN DE FEBRUARI-AFLEVERING VAN HET I. M. T. [Juli 1914. links over, wat tengevolge zal hebben, dat het schot links zal vallen, enz." Inderdaad geef ik toe dat,indien op een doel gericht wordt—, met links overhellend geweer, ook het schot links zal vallen, maar dit heeft hierbij immers niet plaats. Op het oogenblik dat gericht wordt, is het geweer zuiver verticaal, (althans dat zullen wij veronderstellen), doch als de kogel den loop verlaat, is het geweer linksom gedraaid om de zielas; daarbij kan de richting wel goed gebleven zijn en ook de aslijn, zoodat uit dien hoofde het schot goed zou vallen en niet links. Ik blijf de overtuiging toegedaan, dat het geweer eene wenteling linksom maakt, en wel: le volgens de bekende werking van actie en reactie en volgens mijne nadere verklaring in mijn vorig opstel. 2e stellen wij ons eene onwrikbaar bevestigde moer voor; drukken wij daarin een schroef en zijn beide rechtsch getrokken, dan zal de schroef noodwendig rechtsom draaien. Was de moer draaibaar, dan zou de schroef zonder .wenteling of draaiing in de moer gedrukt kunnen worden, maar deze zou linksom moeten draaien. Kunnen wij nu niet den loop met de moer vergelijken en den kogel met de schroef? Door de plotselinge, explosieve werking der buskruitgassen, zal weliswaar de inertie van de veel grootere geweermassa een merk baren invloed uitoefenen, maar het principe der werking blijft toch dezelfde? (Zie verder mijne aanvankelijke verklaring). Alvorens te besluiten geeft S. zijn eigen opinie aangaande de vermoedelijke oorzaak. Ik kan mij met deze philosophische opvat ting zeer goed vereenigen en acht het ook het meest verstandig om de zaak aldus te beschouwen. En hiermede eindig ik mijn pleidooi, den Heer Br. nogmaals dankende voor zijne leerrijke en vruchtdragende repliek, die zoo bijzonder grondig gedocumenteerd was. Ubbergen, Mei 1914 F. J. C. van Hardenbroek. v. A. 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 65