Juli 1914.] Uit de practijk. In den nacht van 22/23 April werden de ordonnansen van de patrouilles met de verkenningsrapporten ingewacht. De ordonnansen werden als vijand beschouwd. Na door vuur te zijn afgewezen, moesten zij, dus door het terrein, de van 's vijands zijde afgekeer de en onbezette wegen trachten te vinden, om hierlangs den esk. cmdt. te kunnen bereiken. In den vóóravond had het geregend en waren de wegen door de regens van de laatste dagen zeer modderig, zoodat de roode klei aan de ijzers „zoog". De patrouilles overnachtten te Djilenggang, Lh. Goenoeng Sindoer, Poetat Noetoek, en Rantja Boengoer. De volgende staat geeft een overzicht van de tijden, die de ordonnansen noodig hebben gehad om in een zeer donkeren nacht (nieuwe maan, bewolkt) over meerendeels slechte en moeilijk te vinden wegen hunne berichten over te brengen. Patr. I. 6.309.20 Djilenggang-Pamagasari 17 K.M. 10.55— 1.40 id. id. id. Patr. II. 7.30— 10.30Lh. GoenoengSindoer-id. 12K.M. 9.15—10.40 id. id. id. Patr. III. 6.30 9. Poetat Noetoek,- id. 11 K.M. Patr. IV. 6.30 8.50 Rantja Boengoer,- id. 20 K.M. Cmdt. patr. II had vergeten den eersten ordonnans een schets me de te geven en zond nog een ordonnans twee uur later. Van Patr. I kwam een tweede bericht binnen, meldende dat een trompetter, door het ontijdig afgaan van een schot, zijn hand vrij ernstig verwond had. Deze trompetter werd den volgenden morgen vroeg onder geleide per trein naar het garnizoen vervoerd, na door den patr. cmdt. met de medegenomen medicijnen en verbandmid delen voorloopig te zijn verbonden (boorwaterverband). Om 10.40 waren dus alle ordonnansen met de verkenningsrapporten binnen. Nieuwe (andere) ordonnansen werden uitgezonden om de patrouil les in hunne bivaks op te sporen en hun de bevelen over te bren gen voor den volgenden dag. De door deze ordonnansen gemaakte tijden zijn: naar Patr. I: 10 2.15 4.50 Patr. II 11 2.5 682

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 70