Juli 1914.] Uit de practijk. helderingspatre. naar Pamagasari (25 K. M.) van 7—11H v. m„ dien zelfden avond nog terugmarsch. Alles door zwaar terrein, zware modderige wegen en grootendeels bij diepe duisternis. Als resultaat van de verkenning bleek, dat tusschen de brug bij Tjampea t/m den overgang bij Tjioeni de noodige gegevens ver kregen werden omtrent: twee bruggen; tien overvaarten; zeven waadbare plaatsen; op 4 plaatsen werd de Tji Sadane overgestoken, de paarden afgezadeld, een voor een, zwemmende achter het vlot; op 4 plaatsen werden de paarden op het vlot overgevoerd; op 6 plaatsen werd de rivier doorwaad. De patrouilles ontvingen voor den volgenden dag de opdracht: „Rijdt den 24sten in den morgen eene ophelderingspatrouille naar Pamagasari; na verkenning dier plaats (was aan de W. uitgangen afgesloten) aansluiten bij het Eskadron aldaar." Den volgenden dag (24 April) kwamen successievelijk de patrouilles binnen. Om 12 uur 's middags was het eskadron weer vereenigd. De patrouilles hadden toen reeds afgelegd 15— 25 K. M. Het plan bestond denzelfden dag bij het invallen van de duis ternis af te marcheeren naar het garnizoen. Het eskadron zou dus na de prestaties van de vorige dagen en denzelfden morgen hierbij nog 35 K. M. afleggen. In het voorgenomen plan kwam echter eenige verandering. Om 5.30 n.m. brak een geweldig onweder los gepaard met een hevigen slagregen, die tot 8.30 aanhield en toen overging in een aanhouden den zachten regen. In het bivak zelf hoorde men niets, de paarden stonden doodstil in den stortregen; het was pikdonker, het verlichten van het bivak was ondoenlijk. Toen de regen maar niet wilde ophouden, gaf de esk. cmdt. ein delijk last om op te zadelen. De paarden waren kletsnat en stonden tot over de kogels in de modder. Slechts eenige kleine petroleumlampjes konden, nu de regen wat verminderd was, het bivak verlichten. Met eene dergelijke duisternis goed opzadelen, vooral van de pakpaarden, is lang niet gemakkelijk. 684

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 72