Uit de practijk. [Juli 1914. Eindelijk stond het eskadron op den weg opgesteld, gereed voor den afmarsch. Het was 10 n. m. geworden toen het eskadron den terugmarsch aanving. Ten einde niet voor verrassingen te staan, werd langs den zelfden weg teruggemarcheerd. De verrassingen echter bleven niet uit. De wegen hadden door de laatste regenbui weer veel geleden. Groote weggedeelten stonden geheel onder water en stroomde het water van de eene sawah over den weg naar de andere. De esk. cmdt. zelf reed aan het hoofd; vóór hem een cavalerist met eene fakkel. Tot Kebajoran werd vier malen gedraafd. Door den snelleren gang echter begon de flambouw slecht licht te geven en ging herhaaldelijk uit. Het is geen prettig gevoel om dan plot seling in diepe duisternis geplaatst te worden. De lucht bleef bewolkt, echter hield de regen langzamerhand op. Geen enkele maal werd in stap overgegaan, omdat de flambouw uitging. Steeds werd doorgedraafd. De paarden tilden hunne beenen extra hoog op en het valt mee hoe flink ze nog ter been zijn. Slechts één paard ging tijdens den marsch „over den kop" zonder letsel op te loopen. Groot was de verrassing toen de flambouw vóór haar schijnsel wierp op eene defecte brug, die drie dagen geleden nog gepasseerd werd en toen nog geheel in orde was. De onderliggers van de brug bestonden uit 5 Meter lange boomstammen, waarvan de middeltste naar beneden was gestort en de brug aan één zijde hierdoor was verzakt. Met éénen en de paarden aan de hand werd deze brug gelukkig zonder ongevallen gepasseerd. De flambouw bewees hier goede diensten. Een uur later kwam het half-eskadron weer voor eene brug te staan, die, bij den heenmarsch nog in orde zijnde, thans geheel schuin lag tengevolge van het gedeeltelijk wegspoelen van een der hoofden. Een ligger stak schuin in de hoogte. Met éénen wer den de paarden aan de hand overgebracht; ongelukkig echter gleed er een van de brug naar beneden. Het arme dier geraakte er onder en deed wanhopige pogingen op den oever te komen, hierbij zijn hoofd tegen den onderkant der brug stootende, tenge volge waarvan telkens een gedeelte van het brugdek werd op gelicht. Een flinke Timorees sprong te water en wist het paard 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 73