Juli 1914.] Uit de practijk. een eind stroomopwaarts weer op den oever te leiden. Na het kap pen van een gat inleen pagger, werd het paard op den weg ge bracht, waar bij fakkellicht werd geconstateerd, dat het niets man keerde. Eindelijk werd Kebajoran bereikt, waar de modderige landweg overgaat in een behoorlijk onderhouden kunstweg. Na eenige stevige drafreprises werd de kazerne juist te 4. v. m. bereikt. Te 10.30 werd paardenbezichtiging gehouden en bleek, dat het half- eskadron was thuisgekomen met drie licht-kreupele paarden, waar van één tengevolge van een lichte schaafwond aan de koot, ontstaan door „over het touw" geraken in het bivak. De eetlust der paar den bleek niet geleden te hebben door de zware dagen. Na één rustdag deden de paarden weer hunne gewone diensten in het garnizoen, alsof er niets gebeurd was. M. Thomson. Ie Luit. Cav. hosse gedachten nan C. A. R. I. 1. Daar, waar het leger bij eene landing van een B. V. dezen zal beletten, dan wel reeds gelande troepen zal terugwerpen, zullen waarschijnlijk gevechten plaats hebben in terreinen, waar zich vischvijvers, dan wel natte sawahs bevinden. Teneinde in deze terreinen vlug te kunnen optreden in verspreide orde, zal het nood zakelijk zijn, zich reeds bij de opleiding daarin te oefenen. De marschvorm zal in dit terrein uit den aard der zaak met éénen moeten zijn, terwijl bij het voorwaarts gaan alleen van de galangans zal kunnen gebruik gemaakt worden. Kortheidshalve zullen we deze E en L galangans noemen, naar mate ze evenwijdig, dan wel loodrecht ten opzichte van het vijan delijk front ioopen. Is het terrein naast de galangans doorwaadbaar, dan kan het verspreiden door opmarsch uit den flankmarsch met éénen plaats heb ben. Door het gewezen rechter gelid wordt „rechts", door het gewezen linker gelid „links" opgemarcheerd. Een zeer eenvoudige beweging, doch deze moet, om vlot te worden uitgevoerd, beoefend worden. Is het terrein naast de galangans niet doorwaadbaar, dan zal het verspreiden slechts door afbuigen op aanwijzingen kunnen geschieden. Voor de in brigades opgeloste sectie zullen groepen met éénen 686

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 74