Juli 1914.] Uit de practijk. boomen te dekken en daarna man voor man gedekt naar voren te komen en zich in linie te ontwikkelen. B. Velddienst. 1. Het is niet gewenscht bij het ophelderen dezelfde marschvormen als bij marschveiligheidsdienst te bezigen. Bij een compagnie bijv. kunnen 3 secties met tusschenruimten van 1000 M. op 1000 M. vóór de sectie, die op de ophelderingsas marcheert, worden uitgezonden. Ge raakt een der voorste secties in gevecht, zoo hebben de andere voldoen de tusschenruimte en afstand om tijdens het gevecht op te helderen. In de sectie zelf kan dezelfde formatie worden toegepast: drie groepen vooruit en een groep op de richtingsas der sectie. Bij het betreden van bedekte terreinen, als kampongs, kan het aanbeveling verdienen, dat de eerste man, die hierin voor het oog der achterblijvende patrouille verdwijnt, een zichtbaar teeken in den rand der kampong achterlaat. Eerst wanneer hij dit teeken heeft weggenomen, zal de patrouille voorwaarts gaan. Valt de eerste man bij het doorzoeken in een hinderlaag en heeft hij geen tijd tot vuren, zoo is de patrouille door de aanwezigheid van het teeken op haar hoede en laat de ophel dering eerst zijwaarts van zich doorzetten. 2. Het verband bij marschveiligheidsdienst moet naar de groote afdeelingen bewaard worden. Deze zijn verplicht bij eene ontmoeting met den vijand door te marcheeren, ten einde de gevechtsafstanden te verkrijgen. Dikwijls zien we nu op het van voren gegeven teeken „VIJAND GEZIEN" voortroep en hoofdtroep halthouden. Ten einde dit tegen te gaan, is het wenschelijk, dat alleen het teeken „VIJAND GEZIEN" van voor naar achter gegeven wordt, alle andere teekens van achter naar vóór. De bevelen van den A. B. worden door ordonnansen naar achter overgebracht. Bij het beoefenen van marschveiligheidsdienst tegenover I. V. en tegenover B. V. in zeer bedekte terreinen, als bosschen, ziet men te veel normaalvormen tegenover B. V. toepassen. De afstanden dienen m. i. zeer verkort en de afdeelingen sterker gemaakt te worden, ten einde zoo mogelijk te voorkomen, dat de vijand zich tusschen de afdeelingen werpt; de Duitschers hebben voor deze fout aan de Hereros duur leergeld betaald. 688

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76