Juli 1914.] Uit de practijk. N. B. De benamingen le, 2e en 3e aflossing van Post No. 1 zijn beter dan Post No. 1, aflossing No. 1 en 2 van Post No. 1. Aanbeveling verdient het als elke post evenveel malen het roeptee- ken geeft als het nummer van de post aangeeft. 4. De rust H uur buiten het nachtkwartier dient even ruim als alle andere rusten opgevat te worden. De man dient behoorlijk de gelegenheid te hebben in zittende houding zijn uitrusting, kleeding of schoeisel in orde te brengen. Wil men op de plaats-rust blijven staan, ergo niet rusten, dan dient na het in orde brengen van de uitrusting de houding hernomen en daarna het commando „op de plaats rust" gedaan te worden. Het verdient aanbeveling den duur der rusten bekend te maken, voor elke 5 minuten een stoot op den hoorn, gegeven vóór 't signaal „rust", is duidelijk. Bij het langdurig klimmen zal het onderhouden van een zelfden pas, zonder daarom in den pas te marcheeren, het klimmen vergemak kelijken. 5. Bij kantonnementen en bivaks dient tegen het verkorten van de nachtrust gewaakt te worden. Door het aangeven op de tong-tong of op de trom van de uren tusschen 7 en 10 uur n.m. en 3 en 6 uur v.m. kan men dit euvel eenvoudig voorkomen. Zelfs bij aanwezigheid van kookwagens is de troep in den regel door onbekendheid met het uur te matineus. 6. De snelheid der laadprauwen van de K. P. M. dient veelal bij landingen verhoogd te worden door het uitdeelen van pagaaien aan de soldaten. Vier of zes niet onder de krijgstucht staande roeiers bleken nu en dan geen voldoende stuwkracht te leveren. 7. Een bepaling, inhoudende de snelheid van automobielen bij het passeeren van troepen op de buitenwegen, is meer dan gewenscht, de groote snelheid in verband met de groote massa levert gevaar op. In de meeste landen bestaat een dergelijke bepaling. C. S. V. S. Schieten kost geld, juist schieten is een kunst, goed schieten ver dubbelt het moreel, snel en goed schieten leidt ter overwinning, schie ten is hoofdzaak. 690

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 78