Juli 1914.] Korte Mededeelingen. Prijsuraag ouer Dndië. „De Avondpost" schrijft de navolgende prijsvraag uit: „Welke maatregelen hunnen genomen morden om bet beboud nan Indië door Dederland te nerzekeren?" De mededinging is voor een ieder opengesteld. Bij de behandeling van het onderwerp moeten ook de navolgende vragen aan een beschouwing worden onderworpen: lo. Kan kolonisatie van Nederlanders in den Archipel met kans op succes ondernomen worden? 2o. Kan kolonisatie van andere volken bijdragen tot nauwer aan éénsluiting van Nederlanders en de bezittingen in Azië? 3o. Wat kan gedaan worden tot aanmoediging van Nederlandsche jongelieden om zich te geven aan den Indischen Staatsdienst of aan het vrije maatschappelijke beroep aldaar? 4o. Door welke middelen kan men bij de Inlandsche volkeren het saamhoorigheidsgevoel met Nederland bevorderen? 5o. Wat kan in het algemeen gedaan worden om Nederland en Indië te doen inééngroeien tot één Staatsgemeenschap, zóó dat Indië zelf zich voelt als een deel dier Staatsgemeenschap? De militaire maatregelen te land en te water, die genomen kun nen worden tot het behoud van Indië, wenschen wij buiten beschou wing te zien gelaten. De Europeesche kolonisatie van Ned.-Indië heeft meermalen een punt van onderzoek uitgemaakt. Het laatste is dit geschied in 1857, toen ingevolge een adres van tien Nederlandsche notabelen, geïnteresseerd bij handel of bestuur der Koloniën, een Staatscommissie werd benoemd tot het bestudeeren van dit vraagstuk. Het uitvoerige rapport dier commissie met talrijke bijlagen, bevat veel wetenswaardigs. Tusschen 1857 en 1914 ligt echter ruim een halve eeuw; toestanden en inzichten hebben zich sinds dien tijd belangrijk gewijzigd. De antwoorden worden vóór 1 Januari 1900 vijftien bij de Redac tie ingewacht p. a. „Commissie voor de prijsvraag Indië." Het papier s.v.p. aan ééne zijde te beschrijven. De inzendingen, die daarvoor het meest geschikt geoordeeld wor den, zullen in „De Avondpost" worden opgenomen, onderteekend,zoo als door den schrijver gewenscht wordt. Voor de beantwoording, die door de Commissie het best geoor deeld wordt, looft de Redactie een prijs uit van 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86