Juli 1914.] Infanterie opleiding. voor, dat ze bij het opdringen van een vijandelijken aanval op de wacht moeten terugtrekken en op welk tijdstip onder die om standigheden het verlaten van hun post gerechtvaardigd is, alleen dat ze alarmeeren en waarschuwen. Mag er op gerekend worden, dat de soldaat zulks in werkelijkheid wel zal uitvinden? Bij de gewone compagniesoefeningen wordt het wellicht enkelen duidelijk, de meeste keeren echter is er op het moment suprème niemand bij den post, die hun op verkeerde handelingen zou kunnen wijzen. Het gevolg hiervan is, dat ze meestal, als het hun reeds is voor gekomen, nog niet zeker weten of ze wel goed handelden. En vindingrijkheid in de bloedige werkelijkheid? Ik vond daaromtrent in Hoppenstedt s „Sind wir kriegsfertig?" de volgende typische uitspraak: „findig selbst allzufindig, ist der Durchschnittsoldat nur „in Ausnutzung der Deckungen". De handelingen der lagere taktiek zijn dan ook voor een groot deel minder uitvloeisels van technische vakkennis, dan wel van gezond verstand, opmerkingsvermogen en zelfvertrouwen, te zamen vormende het begrip: handigheid. Het eenige middel om denman daarin vooruit te brengen, is hem telkens in een bepaald geval te plaatsen en hem te dwingen zelfstandig te handelen. Het te behandelen tooneel zal hem op het terrein, zoo noodig met handelende acteurs aan de overzijde, voor de oogen gezet moeten worden. De „Durch schnittsoldat zal dan veel fouten makenmen late hem door een vervolg onderstelling de nadeelige gevolgen onmiddellijk voelen, zonder „Anschnauzen", en legge hem het „waarom" uit. Op deze wijze zal herhaaldelijk uit gemaakte fouten meer geleerd worden, dan wanneer alles van een leien dakje gaat. Door kameraden als toeschouwers en het toelaten van critiek, debat en inlichtingen vragen, wekke men de belangstelling op en werke op 's mans eerzucht en schaamtegevoel. Door het consequent volhouden dezer onder wijsmethode zal de man leeren in elk gegeven geval zijn verstand te laten werken, terwijl bij goede toepassing voor hen, wier verstand stelselmatig niet werken wil, voor verschillende gevallen een soort schema ontstaat, dat door eindelooze herhaling tot een ingeroeste gewoonte wordt. Ik geloof, dat dit een manier is, waarop bijvoorbeeld onzen Javaanschen soldaat het noodige zelfvertrouwen is bij te brengen, waarop hem geleerd kan worden zich in de vreemde omgeving en 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 8