Tactisch gebruik uan mitrailleurs. De opmerking, mij gemaakt na in eene bijeenkomst van alle offi cieren te Malang bovenstaand onderwerp te hebben behandeld, dat 't voor velen gemakkelijk zoude zijn om in één onderwerp verzameld te hebben de thans over velerlei militaire tijdschriften verspreide beginselen, meeningen, inzichten enz., betreffende 't gebruik van Mitrailleurs, deed mij besluiten het in bedoelde bijeenkomst bespro kene ter plaatsing in het I. M. T. aan te bieden. De lezing van de vele buitenlandsche militaire organen, waarin artikelen betreffende dit onderwerp voorkomen, doet menigmaal duizelen en leidt tot de overtuiging dat nog geen algemeen bezon ken meening bestaat omtrent 't gebruik van 't nieuwe wapen en dat velerlei conclusies worden getrokken uit den Russ. Jap. oorlog, zonder dat wellicht altijd de wederzijdsche verhoudingen en om standigheden voldoende in 't oog worden gehouden. Bij gebrek aan eigen ervaring wordt 't moeilijk om vast te stellen, wat goed en wat verkeerd is, want wat door den eenen schrijver op grond van zijn oorlogservaring logisch aangeprezen wordt, wordt door een ander eveneens op grond van oorlogservaring—op even logische gronden weer afgebroken. Men leze daaromtrent de oorlogs ervaringen van verschillende Jap. officieren, voorkomende in Streffleurs 1909 No 5. Mijns inziens spruiten vele tegenstrijdige meeningen o.a. voort uit: a. Verschil in bodemgesteldheid, begroeiing, bebouwing enz. b. Verschil in vervoer. Vooral ten opzichte van dit laatste punt zijn de meeningen nog verdeeld, doch m.i. stellen de Japanners zich op een juist standpunt, waar zij aldus redeneeren „De Mitr. is een Inf. wapen, dat deze steunen moet in en bij moei lijke gevechtsmomenten en opdrachten. Daarom moet 't vervoer aldus zijn, dat de Inf. er steeds op rekenen kan, dat de Mitr. haar niet in den steek zal laten, haar overal op den voet volgen kan en dan kan er geen ander vervoer aanbevolen worden dan dat op draagdieren." 626

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 14