Juli 1914.] Korte Mededeelinqen. Op theoretische gronden, want proeven hebben nog niet plaats gehad, wordt dan betoogd, dat weersgesteldheid, schokken geduren de het vervoer enz, zeer vermoedelijk van zoodanigen invloed zullen zijn, dat de hyposcoop toch de observatieladder niet geheel zal kunnen vervangen. Als slotconclusie zegt de schrijver dan: „Onze veldartillerie voert een zoodanig aantal optische en andere „hulpmiddelen mee, dat de invoering van nieuwe instrumenten tot „de strikt noodzakelijke moet beperkt blijven. De hyposcoop is „echter zonder observatieladder niet voldoende, daarnaast niet nood- „zakelijk, ja met het oog op de kosten, het groote gewicht, de groote „gevoeligheid en de vermeerdering van den trein niet wenschelijk". N. Een geuechtsbeuel noor 100 jaar. In de Mei-aflevering van Mavors haalt de kapitein van Dam van Isselt eenige gevechtsbevelen uit de Napoleontische oorlogen aan, waarvan wij er curiositeitshalve hieronder een laten volgen. Zooals S. vermeldt, werd het eigenhandig door den Russischen generaal Suwarow geschreven, toen deze in Juni 1899 in Italië tegenover Macdonald stond en op dezen, in den drie-daagschen slag aan de Trebbia, de overwinning behaalde. Het luidt als volgt: le. Het vijandelijk leger wordt gevangen genomen. Den troepen moet in het bijzonder ingeprent worden, dat het uit 26000 man bestaat, waaronder echter slechts 7000 Franschende rest is tezamen getrommeld gespuis. 2e. De kozakken moeten er geducht op los stekendit zou echter wreed zijn als de Franschen „pardon" roepen of de chamade slaan. De kozakken moeten bij den aanval „Balesarm", „Pardon", „Jet- telsarm" (2) schreeuwen; de cavalerie maakt hiervan gebruik, hakt er lustig op los en vliegt snel op de batterijen aan, wat haar bij zonder ingescherpt moet worden. 3e De kozakken moeten medelijden hebben met de gevangenen. Bij den aanval moet men een hevig geschreeuw aanheffen en de trom zoo krachtig mogelijk roeren; de muziek speelt enz; De kozakken roepen den Generaals, die in 't bijzonder aan de hen omgevende staven kenbaar zijn „pardon" toe. Geven zij zich niet over dan worden zij afgemaakt. De infanlerieschop als schild. Naar we in de „Jahrbücher f. d. d. A. u. M." van Mei j. 1. kunnen lezen, zou in den Balkanoorlog de infanterieschop zeer vaak als 1) Bas les armes. 3) Jettez les armes. 696

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 84