Korte Mededeelinqen. [Juli 1914. schild gebezigd zijn. Zoowel in beweging, waarbij de schop schuin boven het hoofd werd gehouden, als bij het schieten, waar ze eenigs- zins hellend in de borstwering werd gestoken, deed de schop als zoodanig dienst. Niet alleen was de moreele uitwerking gunstig, maar de schop gaf ook werkelijk dekking tegen G. K. T. kogels, terwijl ook geweerkogels als gevolg van den hellenden stand der schop werden tegengehouden. (In Japan wordt de schop op dezelfde wijze, als boven aangegeven, in de borstwering gestoken. Gedurende de beweging hangt het blad van de schop voor den buik, waardoor deze eenigermate tegen't vijandelijk vuur beschermd wordt. N). N. Duikboolen bij zeeoorlog. Het jongste nummer van de „Times" bevat een interessant artikel van den gep. Engelschen admiraal, Sir Percy Scott, dat vermoedelijk zoowel in Engeland als daarbuiten aanleiding zal geven tot leven dige polemieken. De admiraal verklaart n. 1. dat al hetgeen geschied is tot verbetering van het geschut nutteloos is geworden door het in gebruik komen der onderzeeërs, wier wapen de torpedo is. Volgens zijn meening zijn alle oorlogsschepen, welke geen onderzeeërs zijn, veroordeeld, daar zij totaal overgeleverd zijn aan de torpedo's. Sir Percy bepaalt zich echter niet tot deze bewering alleen. Uit gaande van het beginsel, dat de eene onderzeeër den anderen niet kan aanvallen, voorziet hij het eind van den zeeoorlog. Geen enkel oorlogsschip zal zich meer op zee kunnen wagen, want wanneer beide tegenstanders voldoend voorzien zijn van onderzeeërs, kunnen zij alles wat de zee bevaart vernielen. Onder dien toestand zal vermoedelijk Engeland van alle Staten het meest te lijden hebben, want zijn voortbestaan hangt af van den toevoer over zee. Het voordeel, dat het ervan zal hebben is, dat het beveiligd is tegen een inval, want als kruisers en pantserschepen niet meer kunnen varen, is dat ook voor transportschepen niet mogelijk. Admiraal Scott beschouwt derhalve het geld, dat ten koste wordt gelegd aan den bouw van dreadnoughts en superdreadnoughts, waarmede men in een zeeslag toch niet vechten kan, als weggesmeten en meent, dat het nuttiger besteed kan worden voor onderzeeërs en hydroplanes. (Overgenomen uit de Avondpost van 3 Juni.) 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 85