Korte Mededeelinoen. [Juli 1914. 500 Gulden (ui|l honderd gulden). De Commissie is gerechtigd dezen prijs.te splitsen. Behalve deze prijs wordt een premie vari ter beschikking van de Commissie gesteld om hiermede naar goedvin den te handelen. Personen, die krachtens hun tegenwoordige of vroegere positie zich bevoegd achten om de inzendingen te beoordeelen, en uit belangstelling voor het onderwerp mede in de Commissie van beoordeeling wenschen zitting te nemen, worden door de Redactie beleefd uitgenoodigd zich met haar in verbinding te willen stellen. Leest men de vraag op zichzelve, dan komen dadelijk dreadnoughts, onderzeebooten, versterkte vlootstations, blank en bruin soldaten-ma teriaal, e. d. in een visioen voor de oogen! Defensie-commissie in eigen studeerkamer; wat aanlokkelijk beeld voor den studielustigen, ontwikkelden militair! Organisatie van leger en vloot van onze meest waarschijnlijke toekomstige tegenstanders schieten al in de gedachte en werken als een roode lap voor den getergden stier! Helaas eenige alinea's verder wordt die phantasie gefnuikt; de mi litaire maatregelen te land en te water moeten buiten beschouwing gelaten worden! Weg illusie, studeerkamer defensie-commissie weer ontbonden! Rassen associatie-commissie benoemd! Het is geen buitenlandsche vijand, die bestreden moet worden; het is de binnenlandsche vijand, die voor goed overweldigd moet worden, zóó zelfs dat hij een der onzen wordt! Ethiek uit egoïsme dus! Maar vergeeflijk nationaal en staatsegoïsme! Wij hopen, dat de prijsvraag ook onder onze lezers bewerkers zal vinden. Vooral officieren, die den Archipel van O naar W en van N naar Z doorkruisd hebben, vele volkstammen en rassen hebben leeren kennen en belast zijn geweest met civiel gezag, kunnen o. i. een waardevolle meening over de gestelde vraagpunten neerschrijven. Red. Prijspraag. Het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Economische Geographie te 's-Gravenhage maakt door dezen bekend, dat de Vereeniging heeft uitgeschreven een prijsvraag over het volgende onderwerp 200 Gulden (Irnee honderd gulden). 699

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 87