Aug. 1914]. De strijd om kustversterkingen in de Daarmede was echter nog geen succès op de eilandenversterkingen behaald en nu besloot admiraal Ito een aanval te doen op het eiland Lioekoeng. Let wel, een aanval! Met de heele vloot zou minstens een der forten van Lioekoeng het zwijgen opgelegd worden, waarna lan dingsdivisies het eiland zouden veroveren. Den 7en Februari hadden zich de Japansche schepen (totaal 20) om 7.20 v.m. opgesteld als in de schets aangegeven; afstand van den vijand 4500 M. Twee transportschepen met landingstroepen werden gereed ge houden. Van dat uur af tot 10 v.m. had er een hevig vuurgevecht plaats tusschen vloot en kust. Aan Japansche zijde deden de kustversterkingen op het Oost schiereiland mee en aan Chineesche zijde twee oorlogsschepen. Alle Chineesche werken namen aan den strijd deel en wisten de Japansche schepen belangrijke schade en 23 man verliezen toe te brengen, hoewel de afstand niet kleiner werd dan 4000 M. Het eenige resultaat dat de Japanners tegen de forten bereikten, was het vernielen van een der kanonnen onderhefkoepel. Verliezen onbekend. Een zeer bijzondere omstandigheid bracht den Japanners groot succes. Terwijl de commandanten der Chineesche torpedobooten tot het houden van eene bespreking bij den eskader-commandant waren, deserteerden de vaartuigen, verlieten den West-uitgang en trachtten in W. richting te ontkomen. Verscheidene werden denzelfden dag door de Japanners achterhaald en in den grond geboord of ge nomen. Twee ontkwamen, doch vielen later toch den Japanners in handen. Van den aanval op Lioekoeng was echter niets terechtgekomen. Had de beschieting van dezen dag geen materieële resultaten, de moreele gevolgen waren groot en vooral de vlucht der torpedobooten maakte op de bezettingen der eilanden diepen indruk. De soldaten vreesden nu, dat ook de rest Van de vloot zou ont wijken en dat zij alleen aan de wraak der Japanners zouden moeten blootstaan. In den nacht van den 8 9 Februari werd eene opening van 400 M. in de versperring van den Oost-uitgang gemaakt. 728

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 10