De Amerikanen hadden thans een duidelijk omlijnd doel, n.l. de vernietiging van Cervera's eskader. Santiago was voor de Spaansche zaak strategisch zeer ongunstig gelegen. De Spanjaarden hadden ruim 100000 man troepen op Cuba, doch daarvan het meeste in het Westelijk deel, terwijl een spoorwegverbinding over de lengte van het eiland niet bestond en de gewone wegen in zeer slechten staat verkeerden. De afstand Havana-Santiago bedroeg in vogelvlucht 650 K. M. Bovendien was overal de Cubaansche bevolking in opstand, zoodat overbrengen van troepen over land naar Santiago, waarschijnlijk ondoenlijk was. De eenige versterking die men kreeg, was een brigade onder Generaal Escario 3200 man), die den 22en Juni van Manzanilla vertrokken en al strijdende den 2en Juli Santiago bereikten. (In vogelvlucht meer dan 150 K.M). De plaats lag dus geïsoleerd en moest thans, met de geringe middelen, die er waren, de vloot beschermen. In tactisch opzicht waren de omstandigheden voor de Spanjaar den gunstiger. Zooals uit schets 2 blijkt, ligt Santiago aan een diep ingesneden baai, waarvan de monding nauw is en moeilijk te bevaren. In het nauwste gedeelte is de vaargeul 100 M. breed, terwijl de diepte hier en daar tot 5 vadem afneemt. De Spaansche vloot kon, geheel tegen gezicht gedekt, een anker plaats vinden. Voor de verdediging schijnt sedert de 18e eeuw niets gedaan te zijn. Eerst toen de oorlog uitbrak heeft men met plaatselijke middelen de aanwezige werken verbeterd en voor de afsluiting van den haveningang zorg gedragen. Men kon ook beschikken over eenen, tijdelijk voor den dienst onbruikbaren, kruiser, Reina Mercedes, en over een kleine kanonneerboot, „Alvarado". Wat de bewapening betreft, was men, de kleine veranderingen gedurende het beleg medegerekend, ten slotte tot het volgende resultaat gekomen: Morro batterij 5X16 c.M. voorl. (brons). 2X21 c.M. Hw. voorl. Socapa-batterij 2X16 c.M. A. (van de Mercedes). 2X8 c.M. voorl. 3X21 c.M. Hw. voorl. 735 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914. I. M. T. 1914 49.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 17