Aug. 1914 J De strijd om kustversterkingen in de Estrella-batterij 2X21 c.M. Hw. voorl. 2X12 c.M. K. voorl. 2X8 c.M. A IX 5.7 c.M. Sv. 4X3.7 c.M. Hotchkiss revolver 1 X 1.1 c.M machine kanon. Het geschut in deze batterij afkomstig Flankeer-batterij van de Mercedes. Punta'Gorda- batterij 2X 15 c.M. Hw. A. 2X9 c.M. A. (brons Krupp). Juist bij den haveningang lag het ouderwetsche hardsteenen kasteel Morro. Het was in twee verdiepingen opgetrokken en had blijkbaar zoo weinig weerstandsvermogen, dat de Spanjaarden het niet meer in den strijd durfden te betrekken. Zij bouwden ten Oosten van het kasteel de batterij El Morro van aarde, kistencement en zandzakken. Op de heuvels West van den ingang werd op dergelijke wijze de batterij Socapa gebouwd. Het waren deze twee batterijen, die voor den artilleriestrijd op grooten afstand bestemd waren. Socapa bezat de twee minst oude vuurmonden, die aan het artillerie duel konden meedoen, n.l. de twee 16 cM. A van de Mercedes. Het was overigens met het geschut droevig gesteld. De voorlaadkanonnen dateerden uit de 18e en 17e eeuw. De Estrella-batterij was eene tegemoetkomende batterij, die eerst kon werken, als de vijand trachten zou den ingang te forceeren. Zij werd nimmer in het artilleriè duel betrokken. De Punta Gorda-batterij had tot taak eenen reeds doorgedrongen vijand te bestrijden. Tot bewaking van de versperring was de Flankeer-batterij bestemd en bewapend met licht geschut van de Mercedes. Zij was ook van een zoeklicht voorzien. Meer zoeklichten waren blijkbaar niet ter beschikking. Als drijv.nde batterij stelde zich de Mercedes op, als in de schets aangegeven, zoodat zij met het boeggeschut en met torpedo's de versperring kon bestrijken. Bijzondere zorg had men besteed aan de versperring van den ingang. Oorspronkelijk had men twee mijnversperringen aange- 736

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 18