Hierop werd de haven zeer nauw geblokkeerd, zie daarvoor schets 4. Gedurende den nacht werd de haveningang door twee slagschepen met zoeklichten beschenen, zoodat elke poging tot uitloopen bijtijds ontdekt zou kunnen worden. In werkelijkheid heeft meer in het bijzonder deze maatregel admiraal Cervera van een uitloopen bij nacht doen afzien. De blokkade kon zoo nauw zijn, omdat: le. de haveningang zoo exceptioneel nauw was. 2e. het kustgeschut oud was, de kanonniers slecht en men zonder zoeklichten bij nacht heeletnaai niet kon schieten. Het is dan ook een feit dat gedurende het geheele beleg des nachts bijna niet op de zoo nabij liggende schepen geschoten werd. 3e. de haven niet over werkzame torpedobooten beschikte. De Pluton en de Furor ondernamen niets en daarop schijnen de Ame rikanen gerekend te hebben. De vier torpedobooten bij het Amerikaansche eskader wilde men niet tegenover de versperringen met hunne bewaking wagen. Het duurde tot 22 Juni, voordat het landingskorps ter sterkte van: 23 Regten Infanterie, 6 Regten Cavalerie, waarvan 2 pelotons bereden, de rest onbereden, 4 lichte batterijen a 4 stukken, 2 belegeringsbatterijen, 4 Gatling kanonnen, 2 Pionier comp., totaal 819 officieren, 15058 man, met het debar- kement bij Baiquiri een aanvang maakte. In den tusschentijd richtte zich de vloot eene hulpbasis in aan de baai van Guan- tanamo, 38 mijl ten Oosten van Santiago. In vereeniging met Cubaansche opstandelingen werden aanvallen gedaan op Spaansche posten aan de kust, alle zonder merkbaar succes. Bovendien wer den op meerdere dagen de kustbatterijen gebombardeerd. Omtrent de data der verschillende beschietingen loopen de opgaven zeer uiteen. In verschillende werken vonden wij de volgende dagen als de belangrijkste opgegeven: 31 Mei, 1, 2, 6, 14, 16 Juni en 2 Juli. De resultaten waren al zeer gering. Zoo vermeldt Naval Annual 1899 dat de totale verliezen waren: werk Morro 4 gesneuvelden 67 gewonden, Socapa 2 14 Den 16en Juni raakte in het werk Socapa een stuk onklaar door 739 'MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21