De Socapa batterij antwoordde met slechts 47 schoten, omdat de dichte rook, die de Amerikaansche schepen omgaf, het richten belette, maar ook omdat men het nuttelooze ervan inzag en omdat de munitievoorraad gering was. Volgens andere opgaven verschoten de Amerikanen op den 6en en 16en Juni en den 2en Juli, totaal 923 projectielen van groot kaliber, 1682 van middelbaar en 2419 van klein kaliber. Admiraal Sampson had het landingskorps aangevraagd, om daar mede de kustbatterijen te laten nemen, waarop de Amerikaansche vloot de baai zou kunnen binnen varen. Generaal Shatter zou dienovereenkomstig handelen. Hij bestuurde in de eerste dagen zijne troepen vanaf een transportschip, met het resultaat, dat de troepen landinwaarts gingen, inplaats van langs de kust op te rukken, zoodat den len Juli een belangrijk gevecht plaats had om de hoogte van San Juan, op ruim 1 K. M. ten Oosten van San tiago. Daarbij leden de Amerikanen een verlies van 1760, de Spanjaarden van 543 officieren en minderen. Reusachtig waren van den aanvang af de wanorde, de zorge loosheid en het gebrek aan leiding bij de Amerikaansche troepen, zoodat slechts het weinig actieve optreden der Spanjaarden en het merkwaardige geluk der Amerikanen, hen tot nu toe voor een débacle gespaard hadden. Toch begon de toestand bij de Ameri kaansche troepen langzamerhand bedenkelijk te worden en kwam het offensief tot stilstand. Generaal Shatter, die gekomen was om de vloot te helpen, vroeg nu hulp van admiraal Sampson. Hij wenschte, dat de vloot onmiddellijk den haveningang zou forceeren, om de troepen ver dere verliezen te besparen. Begrijpelijkerwijze had de Marine daar bezwaren tegen. Eene beslissing echter werd verschoven door de gebeurtenissen op den 3en Juli. Gedwongen door zijne supérieuren te Havana en Madrid, die blijkbaar geen idéé hadden van den toestand voor Santiago, liep admiraal Cervera om 9,30 v. m. uit en trachtte in Westelijke richting te ontkomen. Zijn eskader bestond uit 4 krui sers en 2 torpedojagers. Het werd onmiddellijk door de Amerikanen aangevallen en vernietigd. Om 1.20 n. m. was alles afge- loopen. Het schip, dat het verste had weten te komen, voordat het op de kust werd gezet, had 48 mijl afgelegd. 741 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 23