1. De druk, dien de vloot op het kustfront vermocht uit te oefenen, was zeer gering. Niettegenstaande de kustwerken slecht waren, bepaalde zich de Amerikaansche vloot tot bombardementen, die ook hier weinig te beteekenen hadden. Nauwe blokkade en vele beschietingen waren mogelijk door het ontbreken van een offensief element in de kustverdediging. De schepen stelden zich nimmer aan vernietiging door de kust- versterkingen bloot. Met recht zegt Naval Annual 1899: „Niettegenstaande hunnen ellendigen toestand, beoordeeld naar „erkenden modernen maatstaf, beantwoordden de havenversterkingen „aan het gestelde doel". 2. Slechts met behulp van een landingsleger werd succes verkregen. 3. De lijdelijke houding der Spanjaarden en de grootere brutaliteit der Amerikanen, waren de voornaamste oorzaken van de capitulatie. Het waren deze twee factoren, die de weegschaal ten gunste van de Amerikanen deden doorslaan, niettegenstaande het Amerikaansche leger aan den rand van den ondergang stond. 4. Marine en Legerautoriteiten waren het ook hier niet met elkan der eens over het optreden van eene vloot tegen kustversterkingen. Bronnen-opgaue. 12. Naval Annual 1899. 13. Von Löbell's Jahresberichte 1899. 14. Kunz. Taktische Beispiele aus den Kriegen der neuesten Zeit. 2e Heft. 15. Militar Wochenblatt Beihefte 1899. Bendemann. Der Seekrieg zwischen Spaniën und den Vereinigten Staaten von Nordamerika. 16. Organ der militar-wissensch. Vereine 1899. Von Winterhalder. Der spanisch-amerikanische Krieg. 17. Revue du Génie 1900 Ile deel. Les effets de l'artillerie navale américaine contre les batteries de cöte espagnoles. 18. Revue d'Artillerie Tome 54 (April-Sept. 1899) C. Benoit. Navires de guerre et batteries de cóte. Opé- rations de l'escadre américaine a Santiago de Cuba. 743 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 25