Port-flrthur 1904. De Russisch-Japansche oorlog ligt nog versch in ons geheugen. Hij is van groot belang geweest voor de krijgswetenschap. Vandaar, dat de stroom van boeken en tijdschriftartikelen over velerlei gebeur tenissen uit dien krijg nog steeds aanhoudt. De verschijning van het Russische en het Japansche Generale-staf-werk deed de bronnen der literatuur nog ruimer vloeien, zoodat thans over eenen haast onuitputtelijken boekenvoorraad beschikt kan worden. Het is daarom, dat wij hieronder bij het beschrijven der gebeur tenissen vóór Port-Arthur zeer kort kunnen zijn. Eene uitgebreide behandeling vindt men in het werk van Polmann (19), hoewel deze schrijver meer in het bijzonder eene studie geeft van het samen werken van leger en marine, als onderdeelen van 's lands weermacht. Het onderwerp, dat ons bezighoudt, is de strijd tusschen zee- en landmacht der beide parlijen en het is opmerkelijk, hoe weinig dit onderdeel der krijgswetenschap tot doei van eene afzonderlijke studie wordt gekozen. De schrijvers, uit leger en marine beide, beschouwen den strijd om het kustfront van Port-Arthur als een weinig belangrijk deel van de eigenlijke taak, die aan elk hunner is opgedragen, n. 1. resp. den aanval van landzijde en de bestrijding van de vijandelijke vloot. Maar ook inderdaad had bedoelde strijd niet veel te betee- kenen. Het doel, dat de Japanners zich stelden, was tweeledig. In de eerste plaats wilden zij zich de heerschappij ter zee verzekeren, ten einde daardoor ongestoord hunne troepen naar het vasteland over te kunnen brengen en in de tweede plaats wenschten zij zich van Port-Arthur zelf meester te maken. En werkelijk zijn ook in de geschiedenis van Port-Arthur gedu rende den oorlog twee périodes te onderscheiden, in elk waarvan het streven naar een van genoemde twee doeleinden meer op den voorgrond trad. De strategische waarde, die Port-Arthur voor beide partijen had, kan bekend ondersteld worden. In tactisch opzicht was de haven gunstig gelegen, en het voor naamste was wel de gelegenheid, om uit het terrein ter weerszijden van den ingang concentrisch vuur op de reede af te geven. (Zie schets b). Toch zou nog veel verbeterd hebben kunnen worden 745 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27