Aug. 1914], De strijd om kustversterkinoen in de De haven is sterk, als a. aan verschillende nautische eischen voldaan wordt, b. zij een gezond klimaat heeft, c. vloot, dokken en tuighuizen tegen beschieting door den vijand beveiligd zijn d. de haven goed verdedigd kan worden. Aan al deze eischen moet in de eerste plaats voldaan worden door juiste keuze van het punt, waar de haven ingericht zal worden. Zelfs eene ideale haven moet door kustversterkingen tegen eenen aanval door eene vijandelijke vloot beschermd worden. Versterken beteekent sterk maken, doch alvorens de maatregelen tot versterking te bera men, dient uitgemaakt hoe sterk het zeefront moet worden. Dit nu is geheel afhankelijk van de vraag: Met welke kracht zal de vijand de kustversterkingen aanvallen? Welken druk zal een aanvaller op het zeefront willen uitoefenen? Van dien druk moet de tegendruk afhankelijk zijn. Reeds nu zij opgemerkt, dat in het algemeen over deze zaken door legerofficieren anders geoordeeld wordt, dan door marine officieren. Bestudeert men de beschouwingen van Berger (1), Stavenhagen (2) Schweeger (3) e. a. over de kustversterking en de bewapening van kustfronten, of wel leest men de beschrijving, die Mielichhofer (4) gieeft van den aanval door de vloot op kustversterkingen, dan komt men onder den indruk, dat een kustfront bijna niet sterk genoeg gemaakt kan worden. Leest men daar entegen schrijvers als Mahan (5), Clarke (6) en Putman Cramer (7) dan moet men de conclusie trekken, dat nimmer een vloot tegen kustversterkingen opgewassen is, hoe middelmatig inrichting en bewapening van deze laatste ook zijn. Men ziet, de grenzen zijn wel wijd. Evenals in zaken den landoorlog betreffende, verdient het aan beveling bij de krijgsgeschiedenis te rade te gaan, teneinde ook andere dan technische en theoretische gronden in den kring der beschouwingen te kunnen trekken. Ten slotte is het in hoofdzaak de mensch, die aan kust, fort of oorlogsschip leven schenkt. Het zijn niet de pantserdikten en kalibers, die met elkaar vechten, doch 720 Zie de opgave der bronnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 2