6 Dec. De Hooge berg wordt genomen. 6—8 De Japansche belegeringsartillerie weet de Russische vloot tot zinken te brengen. 2 Jan. 1905. Stoessel capituleert. Uit dit overzicht blijkt reeds, dat de Japansche slagvloot zich slechts in den aanvang in de nabijheid van de kustbatterijen waagde, doch daarna buiten haar geschutbereik bleef. De gevallen, waarbij de kustartillerie gelegenheid kreeg met zwaar geschut tegen groote Japansche schepen te vuren, zijn te tellen. De 10 torpedobooten, die, ongeveer middernacht van 8J9 Februari, den aanval op de Russische vloot ondernamen, vonden vloot en kustartillerie geheel onvoorbereid. Het schijnt wel, dat er kustbat terijen gevuurd hebben, maar volgens von Schwarz en Romanowsky, werden de kustbatterijen pas bezet, nadat men goed en wel begreep, dat de Japanners enkele oorlogsschepen getorpedeerd hadden. De Japanners melden geen verliezen. Toen den 9en Februari 8 v, m. 4 Japansche kruisers ter verken ning naderden, heerschte er te Port-Arthur nog groote verwarring na de gebeurtenissen van den nacht. Ofschoon zij binnen het ge schutbereik van de kust kwamen, werd niet op hen gevuurd. De kustbatterijen waren nog niet alle tot het gevecht gereed, omdat enkele geen munitie in de batterij opgelegd hadden, terwijl in andere de stukken voor den winter zoodanig ingevet waren, dat zij niet dadelijk gevechtsklaar konden zijn. In den voormiddag van den 9en kwam ook het gros van de Japansche vloot in zicht, komende uit Z. O. richting. Zij telde 6 slag schepen, 5 pantserkruisers en 4 kruisers en stoomde in kiellinie. Tegen 12 uur 's middags waren de voorste schepen tot op 85C0 M. genaderd en viel het eerste schot. Van de Russische vloot lagen 5 slagschepen, 1 pantserkruiser en 8 kruisers op de buitenreede. Steeds in vaart blijvende, (zie Schets C) gaven de Japanners vuur op de vloot, op afstanden van 8300 tot 6500 M. Volgens Naval Annual 1905 bedroegen de afstanden tot de kustbatterijen 9000 M. of meer. Als gevo'g van den hiervoor geschetsten toestand, kon de kust artillerie nut dadelijk met volle kracht en met de noodige kalmte werken. Slechts de batterijen 7, 9, 13, 15, 17 en 18, openden het vuur, doch werden later gevolgd door 4, 5 en 11. Volgens Japan- 749 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS. [Aug. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 31