Aug. 1914.] De strijd om kustversterkingen in de Op den 15en April werd wederom de haven door twee pantser kruisers beschoten. Het waren de „Kasoega" en de „Nischin", die den dag tevoren, nieuw gekocht, uit Europa aangekomen waren. Waarschijnlijk deden zij een proefvuur en wel uit hun 30.5 c.M. en 25 c.M. geschut. Ook zij bleven buiten het mijnenveld en hadden nog minder succes dan de andere schepen de vorige keeren. Na 140 schoten afgegeven te hebben, trokken de Japanners terug, tot op het laatst door de batterij Liao tieh sjan vervolgd. Den 25en Augustus kwam voor de laatste maal eenig groot materieel onder bereik van de kustbatterijen. Het waren weer „Kasoega" en Nischin", die ditmaal trachtten de batterijen 21 en 22 buiten gevecht te stellen. Zij moesten echter voor het overmachtig vuur, dat deze afgaven, haastig de wijk nemen (Polmann). Genoemde batterijen waren bewapend resp. met 6X23 c.M. Mr. en 5X15 c.M. L/45 (sedert 26 Februari uit batterij 19). Behalve in de hier geschetste artillerieduels, was er overdag voor de kustbatterijen bijna geen werk, 's nachts daarentegen des te meer. Uit het overzicht der gebeurtenissen blijkt, hoe vele malen de Ja panners trachtten op de buitenreede liggende schepen te torpedeeren. Slechts tweemaal slaagden zij hierin. De eerste keer was het bij den verrassenden aanval, waarmede zij den oorlog openden en was het succes alleen te danken aan het totaal onvoorbereid zijn der Russen en aan een samenloop van voor dezen ongelukkige, toevallige om standigheden. Den tweeden keer kregen zij succes toen het slagschip „Ssewastopol", om aan vernietiging door de belegeringsartillerie te ontkomen, den 9en December in de Witte-wolfsbocht ging liggen. Vanaf den 9en deden de Japanners eiken nacht, met 10 torpedoboot- divisies, aanvallen er op en slaagden eerst den I6en, na verlies van meerdere booten, er in het schip zijn bewegingsvrijheid te ontnemen. De ontelbare torpedoaanvallen gedurende den oorlog bleven- verder alle zonder succes, dank zij de waakzaamheid van de haven verdediging en ook door de goede maatregelen, die te water door de marine genomen waren. Ook de grootsche pogingen der Japanners om door het tot zinken brengen van schepen den haveningang te versperren, mislukten, vooral door het optreden der kustartillerie, die menig schip tot zinken bracht, vóór dat het de gevaarlijke strook wist te bereiken. 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 34