Aug. 1914]. De strijd om kustversterkinqen in de „De waarde van enkele machtige moderne kanonnen op de „kust, werd op deze wijze duidelijk bewezen, hoewel het mo gelijk is, dat, hadden geen andere overwegingen gegolden, de „vloot in staat zou zijn geweest, de batterij tot zwijgen te brengen. „Maar de gevallen, waarin het vergund is zooiets met ernst te „probeeren, zijn buitengewoon zeldzaam en de risico is zoo groot, „dat zelden een vloot de verantwoordelijkheid voor een strijd tegen „permanente werken op zich kan nemen". Aldus een marine officier over de waarde van het kustfront van Port-Arthur en over den strijd tusschen vloot en kust. Laat ons thans eens gaan hooren welke lessen een legerofficier, bekend schrijver over kustversterkingen, uit den strijd om Port-Arthur trekt. (22). „Port-Arthur heeft, trots alle onvolkomenheden, als oorlogshaven „aan haar doel beantwoord". „Vooral hebben de kustversterkingen het mogelijk gemaakt, de „vijandelijke vloot op afstand te houden. De Japanners waagden „geen ernstigen aanval en vermeden het, dadelijk na de eerste on aangename ervaringen, binnen bereik van het kustgeschut te komen, „om hun strijdkracht ter zee voor den zeeslag te bewaren; de „overmachtige indruk, dien de kustwerken teweeg brachten, is dus „voldoende geweest, om zulke, voor de verdediging belangrijke, „resultaten te verkrijgen". Niettegenstaande dit gunstig oordeel, doet het vreemd aan, dat schrijver nog meer van het kustfront verlangt, want zijn eindcon clusie luidt: „Over het geheel kan men zeggen, dat de oorlogshaven „Port-Arthur veel grootere resultaten had kunnen bereiken, indien „namelijk de kustwerken verder in zee vooruit geschoven waren „geweest Ons dunkt, een kustfront is een defensief weermiddel, (men vergeve ons dit pleonasme) en wanneer het sterker is dan noodig, dan zijn de meerdere er aan bestede gelden weggeworpen. Schrijver zegt zelf, dat Port-Arthur wederom den regel bevestigt: „Ver sterkte havens moet men in den rug, d. w. z. van landzijde nemen" Hiermede rijmt niet: „Het totaal aantal vuurmonden op het kust front, van welker werkzaamheid toch de verdediging der plaats hoofdza kelijk afhing, bedroeg(cursiveering van ons). 754

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 36