Aug. 1914J. De strijd om kustversterkingen in de Leeken op het gebied van den strijd ter zee, zijn geneigd aan genoemde strijdmiddelen eene te groote waarde toe te kennen. Wij veroorloven ons daarom enkele aanhalingen van schrijvers, die in deze zaak meer recht van spreken hebben, dan wij kunnen doen gelden. Luitenant ter zee der le klasse G. J. W. Putman Cramer: „Het „torpedomaterieel en de onderzeebooten vormen in de handen van „een stoutmoedig verdediger zulke gevaarlijke wapenen,— te meer „daar zij elkaar aanvullen, wijl de onderzeeboot overdag, de tor- „pedoboot 's nachts te gebruiken is dat de groote schepen der „blokkeerende macht zich zooveel mogelijk buiten hun werkingssfeer „zullen trachten te houden". Marineblad 1 October 1912, artikel van de Redactie over: „De moderne blokkade", bespreekt het bekroonde antwoord op eene prijsvraag van de Journal of the Royal United Service Institution „1904, en komt tot de conclusie: „Bij een zeer actief gevoerde „verdediging zal in de meeste gevallen slechts eene strategische „blokkade mogelijk zijn". Dit, ten einde buiten bereik van het torpedo-en onderzeematerieel te blijven. De Japanners pasten deze blokkade toe. Hunne slag- en kruiservloot hield zich als regel op aan de hulpbasis bij de Elliot-eilanden. Sterker nog is het oordeel van Wladimir Slawik, k. u. k. Fregat- tenleutnant, in zijne schets: „Unterseeboote bei der Verteidigung von Seefestungen." Hij zegt betreffende de beschieting van het „kustfront door eene aanvallende vloot: „Solange sich nun im „Kriegshafen noch intakte Unterseebote befinden, ist die Beschies- „zung eigentlich ein Vabanque Spiel". „Zijn eindoordeel luidt: „Als resultaat van deze uiteenzetting staat „vast, dat de blokkade van een haven, die over onderzeebooten „beschikt, veel moeilijker geworden is, de blokkadebreuk in het klein „niet verhinderd kan worden, de operatiebasissen in de nabijheid „van de geblokkeerde haven onveilig zijn en eene beschieting van „de kustversterkingen, dan wel een forceeren van den toegang bijna „onmogelijk zijn geworden". De onderzeeboot heeft reeds eene krijgsgeschiedenis. Gedurende het beleg van Charleston (Januari 1863 Februari 1865) gedroeg d. i. eene blokkade op grooten afstand; slagvloot op b. v. 90 mijl van den havenuitgang. 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 42