[Aug. 1914. zich de verdediger zeer actief. Vele offensieve ondernemingen ter zee gaven hem gelegenheid, den aanvaller gevoelige verliezen toe te brengen. De verdediger construeerde de onderzeeboot „David". Deze wist in den nacht van 4 5 October 1864 het pantserschip „New Ironsides" door middel van eene torpedo, lek te stooten. Bij een tweeden uitval bracht de „David" eenen in volle zee liggen- den kruiser tot zinken, doch ging daarbij zelf ook ten onder. (Mielichhofer, „Der Küstenkrieg"). Het groote voordeel dat torpedo- en onderzeebooten ons zullen geven, is, dat wij de gelegenheid zullen krijgen tot het nemen van initiatief. De verdediging van het kustfront zal er een geheel ander,, beter karakter door krijgen dan zij kan hebben door kustartillerie alleen. Ook op het landfront kan een offensief element niet ontbreken. Men zou zich de verdediging kunnen denken door aanvallend optreden van het veldleger tegen den pas gelanden indringer en dan is het een ieder wel duidelijk, dat het leger sterk moet zijn en van mo derne middelen voorzien. Maar ook indien de verdediging moet plaats hebben in permanente stellingen, dan kan slechts succes, verkregen worden, als over goede troepen beschikt kan worden, die tot een actieve verdediging in staat zullen zijn. Wij moeten hierbij wel in vele opzichten het optreden der Russen tot voorbeeld nemen, niet dat der Chineezen en der Spanjaarden. Hoewel over dit onderwerp nog veel te zeggen zou zijn, nog meerdere voorbeelden behandeld en vele uitingen van verschillende schrijvers aangehaald zouden kunnen worden, volstaan wij met hen, die meer hierdoor zouden willen weten, naar de opgegeven bronnen te verwijzen en zullen thans deze studie besluiten met de vermel ding van de conclusiën, waartoe zij ons geleid heeft. Zij luiden: De moderne strijdmiddelen hebben voor een oorlogs haven de belangrijkheid van het landfront zeer doen toenemen. Op het zeefront zullen goede versperringen en eene veel min der sterke kustartillerie dan de kaliber- en pantsertechnici ons voor stellen, voldoende zijn, om den vijand van eenen aanval ter zee af te doen zien. Een offensief element in de kustverdediging en een krachtig leger zijn onmisbaar voor eene goede bescherming van de vlootbasis. 761 MODERNE KRIJGSGESCHIEDENIS.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 43