Aug. 1914.] De „zware" batterijen der nieuwste groot- Echter bestaat ook hier neiging tot vermindering van het aantal zware kanonnen tot acht met eene vermeerdering van het kaliber tot zelfs 40.6 c. M. De stukken verdeeld over vier torens en deze geplaatst als op de in Engeland, Duitschland en Japan in aanbouw zijnde nieuwe groot-slagschepen. De in Italië in 1912 van stapel geloopen dreadnoughts van 23000 en 24000 ton, waren bewapend elk met dertien kanonnen van 30,5 c. M., opgesteld in drie torens van drie en in twee van twee stukken. Midscheeps een toren van drie, voor- en achteruit een toren van drie en een van twee stukken, étage-gewijze opgesteld, zoodat dwars scheeps met alle dertien, voor- en achteruit met vijf stukken gevuurd kon worden. De thans op stapel staande vier super-dreadnoughts van 30.000 ton zullen worden bewapend met acht of tien kanonnen van 38 c. M. Bij de schepen bewapend met tien kanonnen, de stukken opgesteld in 2 torens van drie en 2 van twee stukken, étage-gewijs voor- en achteruit, bij die van acht kanonnen in torens van twee stukken, deze torens geplaatst als bij de nieuwste schepen van Engeland Duitschland, Japan en Amerika. De nieuwe dreadnoughts van Oostenrijk-Hongarije, de Viribus Unitis-klasse van 20.000 ton, voeren twaalf kanonnen van 30.5 c.M., opgesteld in vier torens van drie stukken, tweetorens voor-, twee achteruit. De oude en uit de vaart te nemen slagschepen, die in het midden der 90er jaren van stapel liepen, dus 20 jaar oud zijn, de Monarch-klasse van oOOO ton, bewapend met vier kanonnen van 24 c. M. (onze Hertog Hendrik, de Ruyter. c. s, voor ruim 10 jaar van stapel geloopen, zijn van 5000 ton met twee kanonnen van 24 c. M.) worden vervangen door groot-slagschepen van 30.000 ton met acht kanonnen van 38 c. M. Ruslands nieuwe dreadnoughts in de Oost-en Zwarte Zee, schepen van 23.000 ton, zijn bewapend elk met twaalf kanonnen van 30,5 c. M., opgesteld in vier torens—twee voor- en twee achteruit elk met drie stukken. Ook hier wil men overgaan, hiertoe gedwongen door buurman Duitschland en buurman Oostenrijk, tot super-dreadnoughts van 766

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 48