Aug. 1914]. De strijd om kustversterkinoen in de In deze phase van den oorlog was het doel, dat Japan zich stelde, China in' het hart te treffen door een opmarsch naar Peking. Daarmede was het le leger reeds bezig, doch slaagde voorloopig nog niet. Het had met vele moeilijkheden te kampen en kon zich niet voldoen de tegenover de Chineesche troepen in dat gebied doen gelden. Bij Japan rees nu het plan, het 2e leger over zee naar Peking over te brengen. Dit plan kon niet uitgevoerd worden zoolang de Chineesche vloot, zij het ook voor een deel geknakt, nog een gevaar voor de verbinding ter zee opleverde. Men stelle zich het 2e Japansche leger voor op een groote transportvloot op weg naar Peking, terwijl in den rug, dichtbij de verbindingslijn, een deel van de Chineesche vloot, gevechtsvaardig, in een sterke oorlogs haven op den loer ligt! Tot voortzetting van den oorlog was het voor Japan dus noodig, dat de Chineesche vloot in haar hol werd opgezocht en vernietigd, of in elk geval aan die vloot de gunstige positie aan den ingang van de golf van Petschili werd ontnomen. Strategisch gunstig gelegen, was Wei-hai-wei ook van nature aangewezen voor inrichting tot steunpunt voor de Chineesche vloot. Men kon er n.l. beschikken over eene ruime, gunstig in het land ingesneden baai, in den mond waarvan nog bovendien drie eilandjes liggen, zoodat niet alleen de vloot, tegen gezicht en vuur gedekt, ligplaats kon vinden, maar ook de toegangen tot de baai gemakkelijk afgesloten konden worden. De eilanden vormden feitelijk 4 toe gangen tot de baai. Men spreekt echter slechts van den West- en den Oostingang, daarmede bedoelende de openingen tusschen het eiland Lioekoeng en den vasten wal. Deze aan de zeezijde gemakkelijk af te sluiten baai, hadden de Chineezen met zeer moderne kustforten, van uitstekende artillerie voorzien, versterkt. Het was de Duitsche Majoor Von Hanneken, die de Chineesche regeering hierbij als raadsman gediend had. Het zeefront was bewapend als volgt: De Westingang werd afgesloten door: Westfort op eiland Lioekoeng met 2 «tukken van groot kaliber onder hefkoepel. 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 4