De Barisankorpsen op Madoera in verband met eene toe komstige INLANDSCHE MILITIE ALS LEGERRESERVE [Aug. 1914. en 1 Mei door beperkte opkomst voor oefening voldoenden tijd hebben voor beplanting en oogsten der sawahs; 4. de militaire inkomsten en kleeding een welkome bijslag is bij zijne gewone verdiensten, terwijl ook nog pensioen voor den ouden dag (c. q. voor 't gezin bij overlijden tengevolge van bevolen of gevorderden dienst) of bij ongeschiktheid tengevolge van den dienst verworven wordt. Waar volgens de berekening in I. M. T. 1913 No. 2 de kosten van onderhoud der Barisan goedkoop zijn te noemen, goedkooper wellicht dan voor een toekomstig inl. militieplichtige met een dienst tijd van 2 j., heeft men bovendien m. i. 't voordeel van betere geoefendheid, omdat 't zeer betwijfeld mag worden of 't Europeesch systeem van opleiding van een milicien wel 't meest geschikt zal blijken voor de inl. bevolking Het zal toch bezwaren opleveren om, gelet op hun wijze van bestaan, een Inlander gedurende 2 j. als milicien in de kazernes te houden (afgescheiden van de kosten van eventueele uitbreiding of vermeerdering der bestaande kampe menten), terwijl 't beter zal zijn om, zooals bij de Barisans, doorloopend gemiddeld per week 3Yi oefeningsdag hebben dan een eerste oefentijd van b. v. 2 j. en daarna voor verderen duur der militieplicht b. v. 14 d. per volgend jaar, daar de verstandelijke ontwikkeling van den gewonen Inlander van dien aard te achten is, dat hij na den eersten oefentijd weer alles vergeten zal blijken te zijn. Waar volgens het door den aftredenden Legercomdt, generaal van Daalen, bij de overgave van het Legercommando gesprokene, de beginselen voor de invoering van eene beperkte militie onder de Inlanders op Java zijn vastgesteld, bestaat er weinig kans, dat aan eene vrijwillige militie op den voet van de Barisankorpsen meer aandacht zal kunnen worden geschonken. M. i. valt zulks echter te betreuren, daar het mijn overtuiging is, dat een vrijwillige militie eerder kans heeft van slagen dan een gedwongene. Mocht evenwel in de toe komst wellicht blijken, dat men van de te verwachten beperkte militie niet die uitkomsten verkrijgt, welke er van verwacht worden, dan hoop ik door 't voorgaande er toe bijgedragen te hebben 't weinig bekende Barisan systeem meer onder de aandacht te hebben gebracht. H. G. E. Granpré Molière Maj. der Infie. 778

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 60